REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EMPERYALİST GÜÇLERİN UMURUNDA DEĞİL!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EMPERYALİST GÜÇLERİN UMURUNDA DEĞİL!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
2 views
08 Eylül 2017 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emperyalist güçlerin Ortadoğu bölgesi üzerinde çok yönlü hesapları var ve bu hesaplardan biri de “Büyük Ortadoğu” projesidir. Yıllardır sözü edilmekte olan bu projenin içerdiği senaryoların adım adım hayata geçirilmesini hedefleyenler, binlerce insanın ölmesine, milyonlarcasının yurtlarını terk etmesine aldırış etmiyor.
Şu sıralarda bölgeyi ilgilendiren önemli gelişmelerden biri, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin bu ayın 25’inde gerçekleştireceğini ilan ettiği bağımsızlık referandumudur ve bu açıklamaya ciddi şekilde tepki gösteren ülkeler; Irak merkezi hükümeti ile Türkiye ve İran hükümetleridir. Asılsız gerekçelerle Irak’ı işgal ederken toprak bütünlüğünün korunacağını dile getiren ABD, bağımsızlık referandumu açıklamasını “Zamanlama” açısından uygun görmediğini dile getirirken, bu referanduma karşı olmadığını tescil ediyor. Bazı tepkiler üzerine “Ertele” demek isteyen ABD’nin bu isteğinde bile samimi olmaması, Mesut Barzani’ye; “Biz böyle diyeceğiz ama, sen yine de bildiğini oku..” demesi ihtimali oldukça yüksektir.
Bölgemizdeki gelişmelerin devam ediyor olması, bölge coğrafyasında yer alan ülkeleri sıkıntıya sokuyor ve bu sıkıntıyı çekenlerin özellikle Müslüman ülkeler olduğu da gözden kaçmıyor. 25 Eylül tarihine az bir zaman kaldığından Türkiye, referandum konusundaki tepkisini yoğunlaştırmış bulunuyor ve ana muhalefet partisinin de aynı şekilde sert bir tepki içine girdiği gözlemlendi.
6 yıldan beri bir başka komşumuz olan Suriye’de yaşananlardan en çok olumsuz etkilenen ülkenin ülkemiz olduğu gerçeği gün ışığındadır. Bu ülkede yaşanan katliamlar yüzünden ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriye’lilerden ülkemize sığınanların sayısı 3,5 milyonu bulmuştur ve bunu zaman-zaman yetkililerimizin de yaptığı açıklamalardan biliyoruz. Başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri ise, Türkiye’mizin sırtladığı ağır yüke destek vereceklerine yönelik söylemlerinin arkasında durmuyor ve böylelikle Suriye’deki gelişmelerin en ağır bedelini ülkemiz ödemektedir.
Yapılan son çağrıların da kulak bulmaması durumunda referandum sonrası, bölgemizde yeni gelişmeler yaşanacağına muhakkak gözüyle bakılıyor. Suriye’deki gelişmelerin işleyen süreç içinde ülkemize verdiği büyük zararın bilincinde olan Siirt’li hemşerilerim, Irak’taki bağımsızlık referandumun akıbetini merak ediyor ve bu konudaki haberleri dikkatle izliyorlar.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.