REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EN BÜYÜK SORUN, İSTİKRARSIZLIK!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN BÜYÜK SORUN, İSTİKRARSIZLIK!!!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
23 views
26 Ağustos 2020 - 13:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Piyasaya bakıyorsunuz döviz ve altın fiyatları değil yılda, ayda, haftada bir, hatta saat başı değişebiliyor. Hem de anormal şekildi yükselişler ve inişler kaydederek. Piyasadaki bu oynaklığın birilerine yaradığı muhakkak. Döviz ve altın fiyatları düşerken satın alan ve fiyatlar tekrar yükseldiğinde satanlar, zahmetsizce para kazanıyorlarken, yastık altında kefen parası olarak sakladığı üç-beş altını ya da 200-300 doları, eurosu olanlar hep kaybetmekte.

Millet, gerçekten şaşırmış durumda. Dövizin ve altın fiyatlarının yükselmesinden çok, oynaklığından şikâyetçi. Yahu, piyasaya müdahaleden vazgeçin, bırakın, dövizin de altının da değerini piyasa belirlesin. Merkez Bankası ile diğer Devlet Bankalarını devreye sokarak piyasaya müdahale etmek akıl kârı mı. Hem sadece Merkez Bankası ve devlet bankaları değil, özel bankalar bile piyasayı etkilemek konusunda tavır almağa zorlanıyorlar.

Bir ülkede, serbest piyasa kuralları işlemediği sürece birilerinin vurgunlar vurmalarının önüne geçilemez. Öyle anlaşılıyor ki, bu müdahalelerden nemalananlar var. Son bir ay içinde döviz ve altın fiyatlarının çizdikleri zikzaklara bakınız. Bu nasıl bir ekonomidir, bu nasıl bir istikrarsızlıktır. Böyle durumlardan kârlı çıkanlar, haliyle para babaları olurlar, küçük birikim sahipleri mutlaka, ama mutlaka zarar ederler.

Piyasaya müdahale olmazsa 1 ABD doları 10 TL mi olacak! Bırakın olsun! Ancak, vatandaşlar önlerini görsünler, (bu gün dolar yükseldi, yarın düşer mi) endişesinden kurtulsunlar. Keşke, mümkün olsa da inişli çıkışlı, daha doğrusu zikzaklı istikrarsızlık yaşanan bu dönemde, dövizden ve altından kimlerin ne kadar vurgunlar vurduklarının tespiti mümkün olsa.

Geçmişte bir olay yaşanmış, gece yarısı döviz fiyatlarının Merkez Bankasının kararıyla yükseleceğinin tüyosunu alan birileri o gün dövizleri toplamış, ertesi gün açıklanan yeni rakamlarla büyük vurgunlar vurmuşlardı. Bugün de yaşanan durum budur! Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan politika buna derler.

Allah için, piyasaya müdahaleyi bırakın. Piyasa, kendi seyrinde hareket etsin. Bu inişli, çıkışlı, zikzaklı durum yaşanmasın! Vatandaşlar, döviz veya altın fiyatlarının düşmesini değil, fiyatlarda istikrarın sağlanmasını istiyorlar. Vatandaşlar istiyor ki, bugünkü döviz kuru en az 1 yıl değişmeyecek şekilde istikrara kavuşsun. Piyasaya istikrar getirmek, döviz ve altın fiyatlarına müdahaleden çok daha önemlidir, bunu unutmayınız!!!

ANEKDOT

Vatandaşın biri, ekonomik açıdan sıkışmış. KEFEN PARASI niyetine biriktirdiği 1 Cumhuriyet altınını kuyumcuya götürüp bozdurmak istemiş. Kuyumcu bir fiyat söylemiş. Vatandaş, kendi içinden (başka kuyumcuya da götüreyim, belki üç-beş lira daha yüksek verir) düşüncesiyle gittiği ilk kuyumcunun dükkânından çıkmış, başka kuyumcuya gitmiş. İkinci kuyumcu daha düşük fiyat söylemiş. Böylece birkaç kuyumcu dükkânına giden vatandaş, bakmış ki en yüksek fiyatı birinci kuyumcu vermiş. Dolayısıyla, dönerek tekrar ilk kuyumcuya giderek altınını bozdurmak istediğini söylemiş. Kuyumcu:

-Ama ilk geldiğin zaman söylediğim fiyat üzerinden alamam. Bak kardeşim, intirnette bir saat öncesine göre, cumhuriyet altını fiyatı tam YÜZ TL DÜŞMÜŞ ona göre, demiş!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.