REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EN BÜYÜK TEHLİKE, İSTİKRARSIZLIK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN BÜYÜK TEHLİKE, İSTİKRARSIZLIK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
17 views
01 Haziran 2018 - 14:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hiçbir zaman, piyasanın durumu bugün yaşandığı gibi olmamıştır. Döviz kuru yükseldi mi, uzun süre aynı çizgide kalırdı. Vatandaş önünü görür, ne yapacağını bilirdi. Şimdi öyle mi! Döviz kurları günübirlik değişiyor. Hatta günübirlik değil, saat başı değiştiği oluyor. Küçük tasarruf sahibi şaşkın ördeğe dönmüş alayım mı, satayım mı kararını veremiyor!

Ama, öyle anlaşılıyor ki tiyo alan birileri bu istikrarsız durumdan çok güzel yararlanıyorlar. Çünkü dövizin ne zaman yükseleceğini, ne zaman ineceğini kendileri belirlemiş gibi döviz inince topluyorlar, döviz yükselince elden çıkarıyorlar.

2 Ocak 2018’den bu yana döviz kuru yüzde 20’ler düzeyinde yükselmişken, Merkez Bankasının müdahaleleri sonucu faraza yüzde 1 oranında düşecek olsa, belli çevreler hemen  (döviz düşmeğe başladı) diyerek bayram havası pompalamağa başlıyorlar.

İşin gerçeği şu ki, Türkiye’de ekonomik istikrar sözün tam anlamıyla pusulayı şaşırmıştır. Böylesine oynak bir piyasada hiçbir iş adamı önünü görüp, yatırım yapmağa cesaret edemez. Döviz kurlarının bir yükselip, bir inmesi, devamlı yüksek kalmasından bile çok daha tehlikeli bir durumdur. Bu bakımdan Merkez Bankası müdahaleleriyle döviz kurlarını etkilemeğe çalışmak, piyasalara yarar değil, zarar vermektedir.

Son 3-5 ayda döviz kurlarında yaşanan durum daha önceki yıllarda hiç yaşanmamıştı. Kur yükselince yatırımcı da kendisini yeni duruma göre ayarlardı. Şimdi böyle bir durum söz konusu değil. İstikrarsızlığın ana kaynağı, döviz kurlarının bir türlü sabitlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Döviz kurlarının bir saat sonra bile ne olacağını kestirememekten, daha büyük bir istikrarsızlık olur mu! Evet, ekonomideki en büyük sıkıntı, istikrarsızlıktan kaynaklanmaktadır!

TAŞLAMALAR

HIRÇIN, KAVGACI TİPLİ

SİYASETÇİ İSTENMEZ

EDEPLİ OLMAK GEREK

EDEPSİZLİK GEREKMEZ

 

EDEBİ, EDEPSİZDEN

ÖĞRENMEMİZ GEREKLİ

EDEPSİZ EDİPLER VAR

ÇEVREMİZDE BU BELLİ

 

BAŞKASINA SAYGISI

OLMAYAN EDEPSİZİN

SAYGI BEKLEMESİ DE

ABES İŞTİR BİLİNSİN

 

EDEPSİZ EDİPLERLE

EDEPLİ EDİPLERİ

AYNI KEFEYE KOYMAK

HAKSIZLIKTIR BESBELLİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.