Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

EN GÜVENİLMEZ KURUM!

Bu ülkede (EN GÜVENİLMEZ KURUM) anketi düzenlenirse, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mutlaka ama mutlaka birinciliği alacaktır. Özellikle enflasyon konusunda verdiği rakamlar, tam bir manipülasyon ürünü. Enflasyonun yüzde yüzlerin de çok üstünde olmasına karşılık TÜİK’e göre yüzde 70!!!

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya adındaki zat-ı muhterem, enflasyon rakamlarıyla ilgili söylemler ayyuka çıkınca, kurumunu müdafaa babında, inanacağımızı zannederek masallar anlatmakta. “Madde sepeti olduğu yerde duruyor, madde sepetini gizlemek kimsenin yetkisinde değildir, yayınlanmayan tablolar madde fiyatlarıdır. Geçmişte açıklanan madde fiyatlarının bir gösterge niteliği yoktu. Bu sebeple artık bu fiyatları yayınlamıyoruz” buyuran Çetinkaya, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) hesaplamalarında enflasyon sepetindeki madde fiyatlarının neden açıklanmadığını da kendisine göre yorumlayarak değerlendirmelerde bulunmuş.

TÜİK Toplantı Salonu’nda basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve ekonomi haber müdürleriyle bir araya gelerek, enflasyon hesaplamalarına ve eleştirilere yönelik soruları yanıtlayan Çetinkaya haziran ayıyla birlikte enflasyonun iniş sürecine girdiğinin de gözlemlendiğini de iddia etmiş!

TÜİK Başkanı Çetinkaya, madde fiyatlarının yayımlanmasını durdurmalarına ilişkin eleştirileri ise şöyle yanıtlamış:

“TÜFE’yi, Türkiye genelinde aylık 600 binin üzerinde fiyatı derleyerek hesaplıyoruz. Bu sonuçları dünyada en erken açıklayan ülkelerden biriyiz. TÜFE’yi her ayın 3. iş günü kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu fiyatların yaklaşık 300 bini marketlerden alınan kasa fiyatlarından oluşuyor. Bu da ayın sonunda toplanıyor. Söz konusu hesaplamaların açıklanma tarihi olan ayın 3’üne yetişmesi çok zor. Enflasyon, 600 bin fiyatın ağırlıklı ortalaması alınarak toplulaştırıldığı bir hesaplamadır. Bir madde veya hizmetin çeşitlerinin ortalaması alınmaktadır. Örneğin Van’daki bir domates ile İstanbul Etiler’deki çeri domatesin fiyatı aynı olabilir mi? Bunların fiyatlarının ağırlıklı ortalamaları alınarak toplulaştırılan fiyatlar enflasyon hesaplamasında kullanılmaktadır. Madde sepeti olduğu yerde duruyor, madde sepetini gizlemek kimsenin yetkisinde değildir, yayınlanmayan tablolar madde fiyatlarıdır. Geçmişte açıklanan madde fiyatlarının bir gösterge niteliği yoktu. Madde fiyatlarının açıklanması için ekstra bir gün daha çalışma yapmak gerekiyor. Bu sebeple artık gösterge niteliği taşımayan bu fiyatları yayınlamıyoruz.”

Çetinkaya, bağımsız bilim adamlarından oluşan bir kurum olan ENAG’I da hedef alarak:

“ENAG her ay tüm kiracıların ev değiştirmiş olduğu varsayımı üzerinden hesap yapıyor” değerlendirmesinde bulunmuş.

ENAG tarafından yayımlanan aylık TÜFE oranlarının gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak olduğunu iddia eden Çetinkaya, endekslerinin sadece 4 yıla yakın bir dönemde piyasa fiyatlarından ortalama 2-3 kat uzaklaştığının görülebildiğini söylemiş.

Çetinkaya, TÜFE ile İTO İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi arasındaki farklılıklara yönelik yorumları da değerlendirerek, İTO’nun söz konusu hesaplarının metodolojisini 30 yıl önce TÜİK’ten aldığını, ancak bu yöntemlerin artık eskidiğini ifade etmiş. Öte yandan söz konusu hesaplamalarda İTO’nun TÜİK’in çok küçük bir modelini kullandığını, kapsamının da TÜFE’ye göre dar olduğunu belirtmiş.

Vatandaşlar olarak TÜİK Başkanı Çetinkaya’ya bir teklifimiz var. Sokağa çıksın, yolda gördüğü her vatandaşa (TÜİK’in verdiği enflasyon oranına inanıyor musunuz?) diye sorsun, Tek bir vatandaş bile (İNANIYORUM) derse, gelsin yüzüme tükürsün. Peki, tek bir kişi bile TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarına inanmıyorsa, o zaman kimin yüzüne tükürmek gerekecek…

TAŞLAMA

EMEKLİ FITIK OLDU

BEKLEMEKTEN İNANIN

YUMUŞAK HUYLU ATIN

ÇİFTESİ PEK UYANIN

 

EMEKLİ BEKLEMEKTEN

USANMIŞTIR BİLİNİZ

HER NE VERECEKSENİZ

BİR AN ÖNCE VERİNİZ

 

YEREL SEÇİMLERDE KİM

SARI KART VERDİ SİZE

YUMUŞAK HUYLU ATIN

TEKMESİ BUDUR İŞTE

 

EMEKLİ BU ÜLKEYE

ALIN TERİ DÖKMÜŞTÜR

SİZLER DAHA YOK İKEN

NİCE HİZMET VERMİŞTİR

 

EKONOMİ BATAKSA

EMEKLİNİN SUÇU MU

BEŞLİ ÇETELER VARMIŞ

YAĞMALAMA DURDU MU

 

ÜLKEYİ TALAN EDEN

EMEKLİ Mİ, YANDAŞ MI

İNSAF EDİN SÖYLEYİN

SİZİN BAĞRINIZ TAŞ MI

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER