REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EN İYİ YARDIM, NAKDİ OLARAK YAPILANDIR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN İYİ YARDIM, NAKDİ OLARAK YAPILANDIR
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
9 views
30 Mayıs 2018 - 15:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son yıllarda, Ramazan aylarında geleneksel hale geldi. Zengin kişiler, zekât paketleri hazırlayarak fakirlere dağıtmaktadırlar. Allah kabul etsin, elbette, bir itirazımız yok. Ancak, yine de söylemekte yarar görüyoruz. Fakirlere yapılacak yardımların en iyisi NAKDİ olarak yapılandır. Çünkü kendisine zekât paketi vereceğiniz kişinin, gerçek ihtiyacının ne olduğunu bilemezsiniz.

Bu iş, fitre konusunda da böyledir. Bizim Şafii mezhebine bağlı hemşerilerimiz, fitre olarak buğday çıkarmayı yeğliyorlar. Biz “dört mezhep var, dördü de haktır” diyoruz ama mezhepleri taklit işini, sanki din değiştirmek gibi algılıyoruz. Bu büyük bir yanlışlıktır. Mezhepler yorum ve içtihat farkından ortaya çıkan görüşlerdir. Kur’an-ı Kerim’i ve hâdis-i şerifleri yorum farkından ortaya çıkan mezheplerden hangisine uyarsak, bir mesuliyetimiz olmaz.

Günümüz şartlarında, nakdi yardım yapmak, fakirlerin lehinedir. Şu halde, fakirlerin lehlerine olması açısından zekâtlarımızı da, fitrelerimizi de nakdi olarak ödememizde hiçbir sakınca yoktur.

Ancak, meselâ buğdayın bulunmadığı kıtlık yıllarında, elbette ki fitreyi Şafii mezhebine uyarak buğday olarak vermek, fakirlerin lehine olacağından daha iyidir. Zaman ve zemine göre, fakirin lehine olan görüşü benimsemekte hiçbir sakınca yoktur. Ben kendim, Şafii mezhebine bağlı olmama rağmen, fakirlerin lehine olması açısından fitremi nakit olarak ödeyeceğim. Zaten Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan aylarında fitre bedellerini ilân etmekte. Zekâtım da olsa, yine nakit olarak ödeyecektim.

Bir de, özellikle tekstil imalâtçısı hemşerilerimiz var. Zekât verirlerken, genelde kendi üretimleri olan giyim eşyalarını dağıtırlar. Ama dikkat edilmesi gereken husus şudur. Satılmayan, defolu olduğu için elde kalan ürünlerini, zekât niyetine fakirlere veriyorlarsa, bu işte bir hile vardır. Elbette, kendi imalatlarını dağıtabilirler amma, defolusunu, elde kalan ürünlerini değil, imalatlarının en güzelini, hatta ihracat edilecek ayarda olanlarını versinler ki, Hazret-i Allah ile ticaret yaptıklarının farkında olsunlar…

Zekâtlar ve fitreler dağıtılırken, fakirlerin lehine olacak yolu izlemek, takvanın gereğidir, unutmayalım…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.