Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

EN YAŞANILIR İLLER SIRALAMASINDA 70. OLMAK!

Türkiye’nin en yaşanılır illeri sıralamasında Siirt 70’nci sırada yer alıyor. En yaşanılır ilk üç il Ankara, Eskişehir ve İstanbul olarak belirlenmiş bulunmakta. En zor yaşanan iller sıralamasında ise Ağrı sondan birinci, Diyarbakır sondan ikinci ve Hakkâri ise sondan üçüncü!

81 il için gerçekleştirilen sıralama şöyle:  ”Ankara, Eskişehir, İstanbul, Antalya, Trabzon, Edirne, Isparta, İzmir, Artvin, Kırklareli, Kırıkkale, Bolu, Kocaeli, Karabük, Karaman, Sinop, Elazığ, Mersin, Kayseri, Zonguldak, Muğla, Bursa, Çanakkale, Samsun, Kastamonu, Adana, Uşak, Balıkesir, Denizli, Gümüşhane, Rize, Burdur, Yalova, Nevşehir, Erzurum, Kütahya, Aydın, Giresun, Tekirdağ, Bartın, Malatya, Manisa, Niğde, Kırşehir, Sivas, Çankırı, Ordu, Erzincan, Çorum, Tunceli, Amasya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Bilecik, Kilis, Tokat, Konya, Sakarya, Osmaniye, Bayburt, Hatay, Gaziantep, Düzce, Aksaray, Afyonkarahisar, Bingöl, Yozgat, Van, Iğdır, Siirt, Bitlis, Mardin, Ardahan, Kars, Muş, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır, Ağrı.”

81 il içinde 70. sırada yer almak durumumuzun hiç de iyi olmadığının kanıtı. Plaka numaramız gibi 56. sırada olsak yine de eyvallah diyecektik. En yaşanılır il olmanın özellikleri arasında eğitim, sağlık, yol, trafik, iş gücü gibi sorunların çözülmüşlük oranının önemli rol oynadığını tahmin ediyoruz.

En yaşanılır illeri etkileyen önemli bir faktör de sosyal yaşam zenginlikleridir. Eğlence yerleri, parkları, bahçeleri, yüzme havuzları olan iller, elbette yaşanılabilirlik açısından daha şanslıdırlar.

Doğrusunu isterseniz, ekonomik açıdan hiç de iyi bir durumda olduğumuz söylenemez. Kent kültürü de maalesef yozlaşmıştır. Geçmiş yıllarda Siirt, kent kültürü açısından bugünkü Siirt’in çok daha ilerisindeydi.

70.sırada olduğumuza yine de şükredelim. Göç veren Siirt’imizin, bu gidişle yaşanılır iller sıralamasında giderek daha alt sıralara düşeceğimizden kimselerin şüphesi olmasın!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER