Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ENDİŞE BUYURMASINLAR!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, son 23 yılda doğurganlık hızının gerilediğine dikkat çekerek, ülkemizde nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altına düştüğünü belirterek: “Açık söylüyorum Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Mevcut durum ülkemiz için tolere edilebilir olmaktan çıkmıştır” buyurmuşlar.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendiği konuşmasında Dünyanın birçok bölgesinde toplumların yaşlandığına dikkati çekerek  yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranlarının ve buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısının azaldığını söyleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza gençlerin neden evlenemediklerini anlatmamıza gerek yoktur sanırım. Bu ekonomik buhranda, evlilik masraflarını karşılayabilmek, aile sahibi olmak, doğacak çocuklara bakabilmek öyle kolay mı. Kişiler, tek başlarına bile geçimlerini sağlayamayacak duruma düşmüşlerken, evlenmeye, çoluk-çocuk sahibi olmaya nasıl cesaret etsinler.

Sayın Erdoğan, 2001’de 2,38 olan doğurganlık hızının, 2023’te 1,51’e gerilediğine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullanmışlar:

“Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Mevcut durum ülkemiz için tolere edilebilir olmaktan çıkmıştır. Biz bu tabloyu gördüğümüz için biliyorsunuz sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Tavsiyemizden dolayı pek çok kez eleştiriye uğradık. Maalesef zaman, öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Şunu bir defa idrak etmemiz gerekiyor, nüfus, millet olarak en büyük gücümüzdür ve bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha kararlı olacağız.”

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın tespitleri çok gerçekçi. Ancak, dediğimiz gibi evlenmek, çocuk çoluk sahibi olmak ve aile geçindirebilmek Zat-ı Şahanelerinin iktidarları sayesinde artık pek mümkün değildir. Doğum oranının düşüş trendine başladığı tarihe bakınız. 2001’de 2,38 olan doğurganlık hızı, 2023’te 1,51’e gerilemiş. Yani, bu gerileme AKP’nin iktidar olduğu yıllarda gerçekleşmiş.

Ama, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan endişe buyurmasınlar. Sayelerinde Türkiye’ye yerleşen sığınmacılar, hızlı bir nüfus artışı içindedirler. Yakın bir gelecekte, sığınmacıların nüfusu, bu ülkenin gerçek vatandaşlarının nüfusunu aşacaktır. Yani sığınmacılar açığı kapatacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER