REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA VATANDAŞ BİLİNÇLENDİRİLMELİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA VATANDAŞ BİLİNÇLENDİRİLMELİ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
10 Ekim 2017 - 14:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya kaynaklarının sınırlı olduğu gerçeği dikkate alındığı taktirde enerjide sağlanacak olan tasarrufun ne kadar önem taşıdığı daha iyi anlaşılacaktır sanırım. Türkiye’mizde “Enerji tasarrufuna yol açıyor” denilerek  gerçekleştirilen saatleri ileri, ya da geri alma uygulamasına son verilerek Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra özellikle bazı metropol illerimizde öğrencilerin sabahın erken saatlerinde okula gitmelerinin verdiği rahatsızlıktan yakınıldı ama, alınan karar enerji tasarrufu açısından irdelenmedi. Saatlerin ileri, geri alınması uygulaması gerçekten enerji tasarrufu sağlıyor muydu? Sağlıyorduysa neden bu uygulamaya son veridi? Bu nokta üzerinde ciddiyetle duran olmadı. Konuya, sadece öğrencilerin karanlıkta okullarına gitme gözüyle bakıldı. Oysa, okul gidiş-geliş saatlerini değiştirmek suretiyle öğrencilerin mağduriyetini gidermek mümkündü ve bu gerçeği dikkate alanlar oldu.

Enerji tasarrufunun arzulanan oranda gerçekleşmesi için vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi gerekir. Örneğin 40 wattlık bir florasanın, 100 wattlık bir akkor lambadan daha çok ışık verdiği ve daha az enerji tükettiği halkımıza iyi anlatılmalı. Bunun yanı sıra evlerde kullanılmakta olan Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Ütü, Fırın, Bulaşık Makinesi ve benzer elektronik eşyaların fazla enerji tüketmeksizin nasıl kullanılacaklarına yönelik seminerler düzenlenerek özellikle ev kadınlarımızın bilgilendirilmelerinde yarar var.

Türkiye olarak tükettiğimiz enerjinin dörtte üçünü başka ülkelerden ithal etmekteyiz ve bunu asgari düzeye çekmek için enerji savurganlığı içeren olumsuzluklardan mutlaka kurtulmalıyız. Hiç kimsenin enerjiyi hor şekilde kullanmaya hakkı yoktur ve böyle bir kullanıma tanık olunduğunda hor kullananları uyarmak, vatandaşlık görevi olarak telakki edilmelidir. İşleri nedeniyle bazı kurum ve kuruluşlara yolu düşen vatandaşlarımız, parlak bir güneşin varlığını hissettirmesine, karanlık söz konusu olmamasına rağmen elektriklerin açık tutulduğunu belirtiyorlar ve bu savurganlığa onlar gibi tanık olduğumu vurgulamak isterim. Bu arada birkaç gün önce Havaalanımıza giden yol güzergahında yer alan elektrik direklerindeki ampullerin, çok erken saatlerde yandıklarını görünce bu olumsuzluğa da dikkat çekme gereğini duydum.

Enerji savurganlığını önlemek için, halkımızı ve özellikle bayanları bilinçlendirmeye yönelik toplantılar düzenlenmesinde yarar olacağının altını çizerken, kurum ve kuruluşların gereksiz yere enerji tüketmemeleri konusunda uyarılmalarını, cadde ve sokak lambalarının karanlık bastığında devreye sokulmaları için de duyarlılık gösterilmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.