REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ENFLASYON ORANININ BELİRLENMESİNDE SOĞAN VE PATATES FİYATLARI BAZ ALINSIN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ENFLASYON ORANININ BELİRLENMESİNDE SOĞAN VE PATATES FİYATLARI BAZ ALINSIN!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
11 views
27 Haziran 2018 - 15:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ocak ve Temmuz ayları memurlar ve emekliler için zam aylarıdır. Yılın ilk 6 ayının zammı 1 Ocak, ikinci yarısının zamları ise 1 Temmuz itibarıyla başlatılır. Memur ve emeklilerin maaş artışları tespit edilirken, sözde bazı kıstaslar  ve özellikle enflasyon oranları göz önüne alınır.

Peki, 2018 Ocak ayında yüzde 5.69 oranında zam alan emekliler Temmuz ayında maaşlarına ne kadar zam alacaklar?

Zamlarda enflasyon verilerinin büyük ölçüde belirleyici olduğu bilinmekle beraber, enflasyon oranlarının baz alındığı tüketim kalemlerinin neler oldukları önemlidir. Öyle ya, fakir vatandaşların ana gıdalarını teşkil eden Patates ve Soğan fiyatlarından hareket edilerek enflasyonu belirlemeğe kalkışırsanız, yüzde 300’ler oranında bir enflasyon rakamıyla karşılaşırsınız. Bunun aksine, fakir ve orta direği ilgilendirmeyen tüketimleri baz alırsanız, çok daha değişik rakamlar elde edersiniz. Bu arada en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi konusunun da gündemde olduğunu anımsatalım.

Peki, ilk altı aylık istatistiklere göre emekliler Temmuz ayında ne kadar zam alacaklar? 2018 Temmuz emekli maaşları zam oranları ne kadar olacak? İşte, 2018 emekli maaşları son dakika gelişmeleri…

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zammın oranları yavaş yavaş tahmin edilmeye başlandı. Yılın ilk verisini aldığımız 2018 yılı programına göre 6 aylık enflasyon tahminine göre emekliler için temmuz ayında yüzde 4.02 zam öngörülüyordu. Sonrasında Merkez Bankası enflasyon tahminin yüzde 7 oranından 7.9’a yükseltmesi öngörüleri değiştirdi. Bu veriye göre uzmanlar emekli maaşlarına yapılacak olan ikinci zammına yönelik yüzde 4, yüzde 4.5 ve yüzde 5 olmak üzere 3 tahminde bulundu. Emekli maaşlarına yapılacak olan Temmuz zammının diğer yandan ek ödemelerin de zamlanması ile artması bekleniyor. Toplu ödemelerin hesaplanması ile emekli maaşı zam oranının yüzde 9 oranına kadar artması da gündeme gelebilir.

Nisan ayı verilerinin açıklanması ile birlikte toplamda 4 aylık enflasyon verileri de netleşti. Yılbaşından bu yana 4 aylık enflasyon verisi yüzde 4.68 olarak çıktı. Toplu sözleşmeye göre 2018 yılı memur ve emeklisine yapılması planlanan yüzde 4’lük zamma enflasyon farkı ket vurdu. Erime yaşanması beklenen memur maaşlarına ek olarak enflasyon farkı eklenecek. Şimdiki verilere göre memur ve emeklisi için yüzde 0,68 enflasyon zammı verilmesi gündemde.

Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük olanlara ödenen 65 yaş aylığı da temmuzda artacak. Yüzde 3.52’lik memur zammı tahminine göre, 3 aylık ödeme 825 liraya çıkacak. Evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara sağlanan destek tutarı da temmuzda memur zammıyla artacak. Aylık bin 85 lira olan ödeme, yüzde 3.52’lik zam tahminine göre bin 123 liraya ulaşacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisine temmuzda ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Bizim acizane bir teklifimiz olacak. Emeklilerin en çok tükettikleri gıdaların başında patates ve soğan geldiğine göre,  maaş artışları da bu gıda maddelerindeki artış oranına göre ayarlansın…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.