Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

ERDOĞAN, 4. DEFA DA ADAY OLABİLECEK!!!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için 3.kez aday olduğunu açıklaması zihinleri bir hayli karıştırdı. Erdoğan, seçimlerin zamanında ve 2023 yılının Haziran ayında yapılacağını söylüyor. Muhalefet ise, anayasanın kesin hükmü gereğince bir kimsenin 3. Kez cumhurbaşkanı olamayacağını, olabilmesi için seçimin erkene alınması gerektiğini savunuyor.

Nitekim, Liberal Demokrat Parti, (LDP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kez aday olup olamayacağını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yazılı olarak sordu. Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı olacağını açıklamasının ardından Anayasa’ya göre 3. kez aday olup olamayacağına ilişkin tartışmalar yeniden ALEVLENMİŞ OLDU.

Aralarında hukukçuların da olduğu pek çok kişi, ‘bir kimsenin en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebileceği’ hükmünün yer aldığı Anayasa’nın 101. maddesini işaret ederek Erdoğan’ın 2023’te aday olamayacağını öne sürüyor. İktidar kanadı ise Erdoğan’ın ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sadece bir kere seçildiği için adaylığının önünde bir engel bulunmadığını’ savunuyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması halinde itiraz etmeyeceklerini belirterek, “Aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Başkaları tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız” demişti.

LDP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız tarafından YSK’ya sunulan yazılı soruda, Anayasa’nın 101. Maddesi hatırlatılarak Erdoğan’ın yeniden adaylığı konusunda kurumun görüşünün paylaşılması istendi.

LDP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız’ın imzalı yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Mevcut Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçiminde aday olacağını 09 Haziran 2022 tarihinde kamuoyuna açıklamıştır. Mevcut Cumhurbaşkanı, iki dönemden beri Cumhurbaşkanlığı görevindedir. Anayasanın 101. Maddesi ‘…Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir…’ şeklinde hüküm içermektedir.

Anayasanın 116. Maddesi de ‘….Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde. Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir…’ Hükmünü ortaya koyarken Cumhurbaşkanı seçilebilmenin diğer koşullarını da belirlemişti.

Sonuç ve istem: Anayasanın açık hükümlerine göre, mevcut cumhurbaşkanının üçüncü defa adaylığı için hangi koşulların gerçekleşmesi gerektiği hakkında Yüksek Seçim Kurulu’nun görüşünün tarafımızla paylaşılmasını arz ve talep ederiz.”

LDP tarafından YSK’ya sorulan soruyu partinin eski genel başkanlarından Cem Toker, “Bakalım ne yanıt gelecek…” diyerek sosyal medya hesabından paylaştı.

Şimdi, gözlerden kaçan bir PÜF NOKTASI DAHA VAR. Diyelim ki Yüksek Seçim Kurulu, AKP’nin iddia ettiği gibi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sadece bir kere seçildiği için adaylığının önünde bir engel bulunmadığını belirterek, Sayın Erdoğan’ın üçüncü kez aday olabilmesine yeşil ışık yaktı. Erdoğan, seçime girdi ve diyelim ki, tekrar Cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. O zaman da, meclisi erken seçime götürüp, dördüncü kez aday olabilmesi imkân ve ihtimali ortaya çıkar. Öyle ya, madem Yüksek Seçim Kurulu, hükümet sistemsinin başlatıldığı tarihin esas alınmasını kabul etmiş, o zaman, yine bu sisteme göre, cumhurbaşkanlığı süresi dolmadan, dördüncü kez aday olabilmesinin de yolunu açmış olmayacak mı…

GELİN MİLLETÇE HEP BİRLİKTE SÖYLEYELİM: (PADİŞAHIM ÇOK YAŞA)!!!

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE EYT’LİLER!!!

Şimdi, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ve EYT’liler ne alâka” diyebilirsiniz. Bakın, alakasını açıklayayım. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına üçüncü kez aday olabileceğini savunan AKP’liler ne diyorlar. ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sadece bir kere seçildiği için adaylığının önünde bir engel yok!’

İyi de kardeşim bu EYT’liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) 1999 yılının eylül ayından önce işe girdikleri halde, neden yaşa takılıyorlar. Bu tarihten önce sigortalıların emekli olabilmeleri için kadın çalışanların 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması gerekiyordu. Erkek çalışanların ise 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödemiş olması emeklilik için yeterliydi ve her iki kesim için de yaş şartı aranmıyordu. Ancak 1999’un eylül ayında sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için bir de yaş şartı getirildi. Emekli olabilmek için emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlar için 58, erkek çalışanlar içinse 60’a çekildi ve prim gün sayısı da 7 bin güne çıkarıldı.

Madem Cumhurbaşkanlığı seçimi için yasayı  geriye doğru işletmiyorsunuz, EYT’lileri 23 yıldan beri mağdur etmenizin vebalini düşünün. İşe girdiği zaman dilimindeki yasaya göre çoktan emekli olmayı hakkeden garibanların bu haklarını neden gasp ediyorsunuz. Yasaları, hep kendinize doğru yontmakla (NALINCININ KESERİ)ne döndüğünüzün farkında mısınız.

YSK, Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması için bir engel yok kararı verirse, o zaman EYT’lilerin mağduriyetlerinin sorumluluğu kime ait olacak!

TAŞLAMA

(PADİŞAHIM ÇOK YAŞA)

DİYELİM HEP BİRLİKTE

BİR KILAVUZ GEREKMEZ

ELBET GÖRÜNEN KÖYE

YÜKSEK SEÇİM KURULU

NE Mİ KARAR VERECEK

(ERDOĞAN ELBETADAY

OLABİLİR) DİYECEK

ERDOĞAN DÖRDÜNCÜ KEZ

DAHİ ADAY OLUR BİL

MANTIK BU MANTIKKEN KİM

(OLAMAZ) DİYEBİLİR

TUZUN KOKTUĞU YERDE

KOKMAYAN BİR ŞEY KALMAZ

AMMA Kİ DÜNYA SULTAN

SÜLEYMAN’A DA KALMAZ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER