Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

ERDOĞAN, 8 YILDIR CUMHURBAŞKANI!

Sayın Recep Tayyip Erdoğan 11 yıl süreyle Başbakanlık yaptıktan sonra, 8 yıldan beri Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Yani 20 yıldır, Türkiye’nin tek adamı konumunda. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Şehrimizde halka hitaben yaptığı konuşmada okuduğu bir şiir yüzünden mahkum edilmiş, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra 14 Ağustos 2001’de  Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurmuş ve Partinin genel başkanı olmuştu. 2002 yılı genel seçimlerinde hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003’te İlimizde yapılan milletvekili yenileme seçimine katılarak ve oyların yüzde 85’ini alarak 22. Dönem Siirt Milletvekili seçilmişti.

15 Mart 2003’te Başbakanlık görevini üstlenen  Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde de AKP’yi iktidara taşımıştı.

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden Cumhurbaşkanı seçilirken, 16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştı.

Yani, Erdoğan 10 Ağustos 2014 tarihinden beri 8 yıldır Cumhurbaşkanı. Şimdi de üçüncü defa Cumhurbaşkanlığına aday olacağını ilân etmiş bulunmakta. Gerçi, Anayasada (Bir kimse 2 defadan fazla Cumhurbaşkanı olamaz) deniliyor ama, anayasa dediğiniz ne ki, her zaman değiştirilerek, yeni bir kalıba sokulabilir…

Ne diyelim, hadi kolay gelsin!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER