Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

ERDOĞAN DA, ARTIK “BARIŞ” DİYOR!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da artık (BARIŞ) kelimesini dilinden düşürmez oldu. Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili bütün söylemlerinde (BARIŞ) diyor da, başka bir şey demiyor.

Bizim Siirtçe literatürümüzde (KEME LE ISTEDİ KEL) şeklinde dillendirilen bir deyim vardır. Bu deyim (USTAMIN BUYURDUĞU GİBİ) anlamına gelir.

Türkiye Cumhuriyetinin Banisi Merhum ve Mağfur MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ne buyurmuştu. (YURTTA SULH, CİHANDA SULH.)

Sayın Erdoğan da döndü dolaştı, Büyük ATATÜRK’ÜN buyruğuna dönüş yaptı. Çok da iyi oldu.  Ama, sorulması gereken soru şu. SADAT adlı teşkilât tarafından eğitildikleri ve yetiştirildikleri belirtilen MÜCAHİTLER, kimlerle savaşacak…

(GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ,  HAYALİ CİHAN DEĞER)

Dün, yıktırılan eski Sanat Okulunun önünden geçtim. Enkaz temizleme çalışmaları devam ediyor, belli ki arsası üzerinde yeni bir bina yükselecek. Ancak, enkazın önünden geçerken, geçmiş yıllara daldım, nostalji yaptım. Erkek Sanat Okulu’nun bitişiğinde SİİRT LİSESİ vardı. O yıllarda ortaokul ve lise aynı okulda eğitim görüyordu. Benim ortaokul ve lisedeki ilk yıllarım o ortak binada geçmişti.

Bitişik sayılacak kadar birbirine yakın olan Siirt Lisesi öğrencileriyle, Sanat Okulu öğrencileri arasında büyük bir rekabet vardı. Öğrenciler kendi aralarında güreş, bilek, balfiks, futbol, veleybol ve benzeri dallarda rekabet halindeydiler. Hatta, vücut geliştirme çalışmalarında bile rekabet söz konusuydu. Bu yüzden unvanları (HERKÜL)e çıkan öğrenciler bile vardı.

Adından da anlaşılacağı gibi Erkek Sanat Enstitüsünde KIZ ÖĞRENCİLER yoktu. Bu sebeple, Erkek Sanat Okulu Öğrencilerinden, Siirt Lisesindeki kızlara takılanlar, lâf atanlar olurdu. Siirt Lisesinin erkek öğrencileriyle, Sanat Okulu Öğrencileri arasında bu yüzden sık-sık kavgalar yaşanırdı. (Okulumuzun kızlarına lâf atıyorlar) denilerek çıkan kavgalarda kırılan başlar, hatta bıçaklanan öğrenciler bile olurdu.

Resmi Bayramların merasim geçişlerinde ve özellikle 19 Mayıs gösterilerinde (BİZİM OKUL EN İYİYDİ) denilerek, bu söylemin bile kavgaya dönüşmesi normal durumlardandı.

Doğrusunu isterseniz, Erkek Sanat’ın yürüyüşlerde söyledikleri çok etkili bir de marşları vardı. Galiba bu Marşı Çanakkale Erkek Sanatlar Marşından uyarlamışlardı. Marşın aklımda kalan sözleri şöyleydi.

SİİRT’İN YILDIZI ERKEK SANATLAR

MAZİMİZ PARLAKTIR, BİLMEYİZ YILMAK

ERKEK SANATLARIN HEYBETİNE BAK

GÖKLERE YÜKSELSİN ÇELİK KANATLAR

BİRLİĞİZ, BİRLİĞİZ YOKTUR İKİLİK

HAYATTA DAİMA YAŞASIN  TEKNİK

Evet, bizim zamanımızdaki adıyla Erkek Sanat Okulunun artık yıkılmış olan binasına ait arsasının önünden geçerken, zihnim beni yıllar-yıllar öncesine götürdü. Okuldaki anılarım tazelendi. Kendi-kendime (AH KEŞKE HEP O YILLARDA KALSAYDIM, YA DA BİR ZAMAN MAKİNASI OLSAYDI DA, GEÇMİŞ YILLARI GERİ GETİREBİLSEYDİM) dedim.

Sonra (GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ, HAYALİ CİHAN DEĞER) beyiti zihnimde çağrışım yaptı. Ne kadar da isabetli bir deyim olduğuna bir kere daha şahitlik ettim…

CIGOR

Siirt Şehrinin kadim yerlileri olarak bir çok an’anelerimiz gibi CIGOR’ da terketmeseydik. Mart ayının ikinci pazartesi günü olan bu gün CIGOR’U kutluyor olacaktık.

Geçmiş yıllarda Mart ayının ikinci Pazar günü AHAD EL HILU = TATLI PAZAR olarak kutlanır. Ertesi gün ise CIGOR şenlikleri düzenlenirdi.  Ne anlama geldiğiyle ilgili bir şiirimle CIGOR’UN ne olduğunu kısaca anlatmağa çalışayım:

CIGOR

NEDİR “CIGOR” DENİLEN

SİİRT’E HAS AN’ANE

“CIGOR” DEMEK “CEGİR”DİR,

GIRGIR GEÇMEKTİR YANİ

ESKİDEN BU SİİRT’TE

ÇOKTU GAYRİMÜSLİMLER

ORUÇ TARZLARI İSE

“PERHİZ” DENEN TERANE

“AHAD-EL HULU” DENEN

“TATLI PAZAR” DEMEKTİR

O GÜNE HAS TATLILAR

YAPILIRDI ŞAHANE

RAYOŞ-U MEKETİP’LE,

SARIBURMA, BAKLAVA

NEREDE KALDI ESKİ

“TATLI PAZAR”LAR HANİ

TATLI PAZAR ERTESİ

GELİR MÜBAREK CIGOR

ZIMBILOKTUR GECENİN

YEMEĞİ EN ŞAHANE

AFİYET OLSUN DOSTLAR

ZIMBILOKLAR, COKATLAR

“SUKE”Yİ ÇEVİRİNİZ

DAMIN BAŞINDA YİNE

TAŞLAMA

(YURTTA SULH, CİHANDA SULH)

BİZİM ANA İLKEMİZ

SÖZ KONUSU VATANSA

ASLAN KESİLİRİZ BİZ

KİMSENİN TOPRAĞINDA

GÖZÜMÜZ YOKTUR LAKİN

ÜLKEMİZDEN BİR ÇAKIL

DAHİ VERMEYİZ BİLİN

(YURTTA SULH, CİHANDA SULH)

OLSA DA PAROLAMIZ

SAVAŞ İÇİN GEREKTİR

HAZIRLIKLI OLMAMIZ

(YURTTA SULH, CİHANDA SULH)

VAZGEÇİLMEZ İLKEMİZ

BARIŞ İÇİN SAVAŞMAK

BAZEN GEREK BİLİNİZ

ATAMIZ BUYURMUŞTUR

BU İLKEYİ BİLELİM

(YURTTA SULH, CİHANDA SULH)

BUNDAN VAZGEÇMEYELİM

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER