Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erdoğan Devreye Girdi  Yargıtay’da Seçim Krizi Çözüldü; Hemşerimiz Mehmet Akarca’nın Yine Yargıtay Başkanı Olması Beklenmekte

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Herkes yargıya yardımcı olmalı” sözlerinin ardından Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, yarıştan çekildiğini açıkladı. MHP yanlısı olarak bilinen Şentürk’ün adaylıktan çekilmesiyle, oylarının Mehmet Akarca’ya gideceği tahmin edilmekte.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Herkes yargıya

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilen Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi, 24 Mart itibarıyla dolmuştu. Yargıtay üyeleri, Yüksek Mahkeme’nin yeni başkanını belirlemek için 25 Mart’ta sandık başına gitmiş, seçimin ilk 35 turunda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamamıştı.

Anayasa’ya göre; her 5 turda bir yeniden adaylık başvuruları alınıp tekrar eden seçimlere, 13 Mayıs Pazartesi Günü 36’ıncı tur ile devam edilecek.

Adaylar arasında yer alan 3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, Yargıtay üyelerine gönderdiği mesaj ile 8’inci kez adaylık başvuruları alınarak devam edecek seçimlere katılmayacağını açıkladı. Şentürk mesajında, Yargıtay üyelerine teşekkür ederek, “Yargıtay’ımızın saygıdeğer başkan ve üyeleri; bilindiği üzere, Yargıtay Birinci Başkanlığı seçimi 36’ncı tura gelmiş bulunmaktadır. Süreçte oluşan tıkanmanın giderilmesi ve Yargıtay’ımızın kurumsal itibarının korunması amacıyla birinci başkanlık adaylığından çekiliyorum” dedi.

3’üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ayrıca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için gerçekleştirilecek seçime aday olduğunu duyurdu. Şentürk’ün, adaylıktan çekilmesi ile 36’ncı tur oylaması, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve 3’üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez arasında geçecek. Adaylardan herhangi biri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alana kadar oylamalar devam edecek.

Erdoğan’ın, Yargıtay Başkanlığı için aday olarak Hemşerimiz Mehmet Akarca’yı desteklediği belirtilmekte.