REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERDOĞAN-TİLLERSON GÖRÜŞMESİ…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERDOĞAN-TİLLERSON GÖRÜŞMESİ…
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
16 Şubat 2018 - 14:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye’ye geldi. Sebep malum. Türkiye’nin başlattığı (ZEYTİN DALI) harekâtı konusunda ülkesi adına mesajlar vermek. Dün Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Tillerson neler söylemiş, neler istemiş bilemeyiz. Bu konuda, yapılan resmi açıklamalarla yetinmek zorundayız. Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan kritik görüşme yaklaşık 3,5 saat sürerken bu kadar uzun süre nelerin konuşulabileceğini varın siz düşününüz.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmede, devam eden Zeytin Dalı Harekâtı yanında, Bölgesel durumun da irdelendiği muhakkak.

Daha önce Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Türkiye’ye gelecek, ABD Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak (Dost mu, düşman mı bilelim) anlamına gelen sözler sarfetmişti. ABD’nin dost m, düşman mı olduğu bize göre belirsiz değil. ABD, bugün için Türkiye’nin baş düşmanı konumundadır. (Düşmanımın dostu, düşmanımdır) kuralından bakılınca, ABD’nin dost değil, düşman olduğu gayet açıktır.

ABD’li Dışişleri Bakanı, mevkidaşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştü. Görüşme sonrasında Ankara-Washington hattındaki gerginlik için normalleşme sinyalleri verilirken. Çavuşoğlu, bu normalleşme süreci için mekanizmalar kurulacağını aktardı. Tillerson “İlerleyebileceğimiz bir noktadan başlamak istiyoruz” dedi.

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen iki Bakan Türk-ABD ilişkilerinde yaşanan sorunların ele alınmasını sağlayacak mekanizmalar oluşturulacağını beyan ettiler.  Kurulacak mekanizmaların topu taca atmak değil, verilen sözlerin tutulup tutulmayacağının kontrolü olacağını söylediler. İkili ilişkilerin tekrar yoluna girmesi için çalışılacağını söylediler.

Afrin harekâtında sivil halka zarar gelmemesi için Türkiye’den bazı ricaları olduğunu ileten ABD’li Dışişleri bakanı 15 Temmuz darbe girişimi suçlularının adil ve şeffaf bir şekilde yargılanması gerektiğini beyan ederek OHAL çerçevesinde tutuklu sayısının fazla olduğunu da dile getirmiş. OHAL’in biran önce sonuçlanması gerektiğine vurgu yapmış. Gülen’le ilgili bütün kanıtların inceleneceğini söylemiş.

Toplantıdan sonra yayınlanan ABD-Türkiye ortak deklarasyonunda da şu ifadeler yer almış bulunmakta:

Suriye içinde oldu-bitti ve demografik değişim yaratacak tüm girişimlere yönelik kararlı bir duruş sergileyeceğiz.

İki ülke arasındaki sorunların çözümü için en geç Mart ortasına kadar ortak mekanizma kurulması kararlaştırıldı.

Türkiye ve ABD, Suriye’nin toprak bütünlüğünün ve ulusal birliğinin muhafazasına olan bağlılıklarını teyit ederler.

Suriye, Irak ve terörle mücadele olduğu belirtildi.

Görüşmede FETÖ ve Halk Bankası davasının da masaya yatırıldığı kaydedildi. Tillerson’un ziyaret öncesi “ABD hiçbir zaman YPG’ye ağır silah vermedi” şeklinde yaptığı açıklamanın da ayrıntılı şekilde konuşulduğu belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, Erdoğan-Tillerson görümesinde Erdoğan, YPG’nin SDG içerisinden çıkarılması talebinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise Erdoğan-Tillerson görüşmesinin karşılıklı çıkarlar çerçevesinde açık ve verimli geçtiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bugün ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Tillerson, geçen yıl 30 Mart’ta Ankara’ya, 10 Temmuz’da ise İstanbul’a gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Erdoğan-Tillerson görüşmesine ilişkin, “Tillerson-Erdoğan görüşmesi yeni bitti. Detayları daha sonra sizlerle paylaşacağız” açıklamasında bulundu.

“Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz, NATO müttefikimize saygı duyuyoruz, ama herkes DEAŞ’la mücadeleye odaklanmalı” diyen Nauert, İncirlik konusunda ise henüz Türkiye’nin bir sınırlama getirmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Beştepe’de gerçekleşen görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel gelişmeler, terörle mücadele ve ikili ilişkiler ele alındı. Yapılan görüşmede Türkiye’nin tüm bu konularda öncelikleri ve beklentileri Tillerson’a açıkça iletildiği vurgulandı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.