REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERDOĞAN’IN, PAPA ZİYARETİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERDOĞAN’IN, PAPA ZİYARETİ!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
08 Şubat 2018 - 13:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Vatikan’da ziyaret edilen Papa Hazretleri(!) bilindiği gibi Katolik dünyasının dini lideridir.

Papa’nın, Kiliseye otobüsle gidip, geldiği, kendi yemeğini kendisinin pişirdiği, Buenos Aires’in gecekondu mahallelerini sık sık ziyaret ettiği anlatılır. Yine Papa’nın kilisenin Hıristiyanlığın doktrinleriyle uğraşmak yerine inananlara yardım etmek için uğraşmaları gerektiğini savunduğu söylenir. Bütün bunlar, gerçekten güzel ve örnek hasletler.

Papa’nın, 2001 yılında Buenos Aires Kardinali olduğunda da kendisine sunulan köşkte yaşamayı reddettiği ve sobayla ısınan tek göz odasında kalmaya devam ettiği anlatılır.

Papa, daha önce Türkiye’ye gelmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine Fatih Sultan Mehmet’in Bosna’daki Hıristiyan din adamlarına yönelik fermanının yazılı olduğu gümüş bir tablo hediye edilmişti. O fermanda Fatih, Bosnalı ruhbanlara hitap ediyor ve dini inançlarına engel olunmayacağını garanti ediyordu. Papa’nın dinler arası diyalog çağrısına Erdoğan da Fatih’in anlamlı fermanıyla karşılık vermişti.

Fatih’in fermanında “Ben ki Sultan Mehmet Han’ım; sıradan ve seçkin bütün insanlar tarafından bilinsin ki, bu padişah buyruğunu ellerinde bulunduran Bosnalı [Fransisken] ruhbanlara büyük bir lütufta bulunarak şunları buyurdum: Adı geçenlere ve kiliselerine hiç kimse engel olmayacak ve sıkıntı vermeyecektir ve onlar sakınmaksızın ülkemde yaşayacaklardır. Ve kaçıp gidenler bile güven içinde olacaklardır. Gelip ülkemizde korkusuzca oturacaklar ve kiliselerine yerleşeceklerdir. Ne ben, ne vezirlerim, ne kullarım, ne uyruklarım, ne de ülkemin bütün halkından hiç kimse adı geçenlere – kendilerine ve canlarına ve mallarına ve kiliselerine ve dışarıdan ülkemize gelenlerine – dokunmayacak, saldırıp incitmeyecektir. Yeri, göğü yaratan Rızıklandırıcı adına ve Kur’an adına ve ulu Peygamberimiz adına ve yüz yirmi dört bin peygamber adına ve kuşandığım kılıç adına yemin ederim ki, bu kişiler emrime itaat ettikleri sürece, bu yazılanlara hiç kimse uymazlık etmeyecektir. Böyle biline.” Yazılıydı.

Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Papa’yı ziyaret etmesinin amacı neydi. Türkiye’nin üçüncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın 1959’daki ziyaretinin ardından Türkiye’den Vatikan’a bu düzeydeki ikinci ziyaret olsa da, iki devlet arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1960’tan sonra ilk olma özelliği taşıyan Erdoğan’ın tarihi ziyareti, bu gün için Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere dikkatleri çekmek ve özellikle Kudüs’ün statüsü üzerinde mutabakat sağlamak olduğu vurgulanmakta.

1960’ta, “Türk Papa” olarak anılan 23. Jean döneminde kurulan diplomatik ilişkilerin ardından Türkiye’yi dört Katolik Kilisesi lideri ziyaret etmiş, Papa Francesco da 2014’te Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden önce, 1955’te dönemin başbakanı Adnan Menderes’in, 1959’da Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın, diplomatik ilişkilerin ardından da 1988 yılında Başbakan Turgut Özal’ın  dönemin papaları ile “özel” olarak görüşmüş oldukları bilinmektedir.

Görüşmede Erdoğan ve Papa Francesco’nun da ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp ABD konsolosluğunu da Kudüs’e taşıma kararı hakkında endişelerini dile getirdikleri belirtilmekte.

Görüşmeler sona ererken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Papa Hazretlerinden dua istediğini de anımsatalım.

KAHVEYİ DE, YEMEKTEN SONRA İÇERİZ!

Beklenmedik misafirlerle karşılaşan pinti Siirtli, bir an evvel başından savmak için kendilerine sormuş:

-Hemen gitmeden önce bir çayımızı veya kahvemizi içer miydiniz?

Misafirlerin lideri durumunda olan Hoca cevap vermiş:

-Aceleye gerek yok! Önce çayımızı içelim. Sonra yemek yeriz. Kahveyi de ondan sonra içeriz!

TAŞLAMALAR

PAPA DUA EYLEMİŞ

SAYIN RECEP TAYYİP’E

SIRTI HİÇ YERE GELMEZ

DUA BEREKETİYLE

 

ERMENİ SOY KIRIMI

VARDIR DİYEN BİR PAPA

TÜRKİYE’YE GERÇEKTEN

DOST OLUR MU ACABA

 

PAPA’NIN DUASINA

KALDIKSA HALİMİZ ZOR

FETÖ’NÜN BEDDUASI

GİBİ AHVALLERE KOR

 

PAPA’NIN ZİYARETİ

ELBET ÖNEMLİ OLAY

CENNETİN ANAHTARI

CEBİNDE HAZRETİN SAY

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.