REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
26 Şubat 2018 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kamuoyunda bir erken seçim beklentisi var. 2018 yılının Temmuz, Ağustos aylarında  seçimlerin yapılması ihtimali oldukça yüksek. İttifaklara olanak sağlayacak yasa değişikliği teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş bulunulmakta. AKP ve MHP’nin istemlerine uygun şekilde hazırlanmış olan ve seçim yasalarında değişiklikleri öngören 26 maddelik yasa tasarısının yasalaşacağına muhakkak nazarıyla bakılıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde çoğunluğu ellerinde bulunduran AKP ve MHP ittifakı, kendi lehlerine hazırladıkları yasa değişikliklerini parmak hesabıyla çıkaracaklardır. Sonuç itibarıyla (KABUL EDENLER), (KABUL ETMEYENLER) denilecek ve (KABUL EDİLMİŞTİR) denilerek nokta konulacaktır.

Her seçim öncesinde olduğu gibi, belli kitlelere yönelik olarak sağlanan ekonomik imkânlar, seçim atmosferini andıran il ve ilçe kongreleri, bu kongrelerde verilen mesajlar ve kullanılan enstrümanlar, adeta (ERKEN SEÇİM VAR) diye haykırmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 oya ihtiyaç olduğunu vurgulayan AKP kaynakları, MHP ile ittifak yapıldığında Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyun milletvekili seçiminde yakalanamayacağını bu nedenle Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim pusulasının aynı zarfa atılmasına dair düzenlemeyle, milletvekili seçimine destek olunmasının yoluna gidildiğini söylüyorlar.

Yerel seçime 1 yıl kala yapılan değişiklikler, ilk seçimde uygulanmıyor. 2019 seçimlerine yönelik yasal değişikliklerin, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçime ilişkin değişikliklerin de önüne alınması, bir erken seçim emaresi olarak gösteriliyor. Meclis gündeminin 15 Nisan’a kadar tamamlanması kararı da erken seçim sinyali olarak değerlendiriliyor. Yerel seçimlerin, uzun süre iktidarda kalan partiler açısından genel olarak handikap olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, Cumhurbaşkanı oyunun ivmesinden yararlanan bir genel seçim oyuyla, olabilecek en yüksek oyun alınması, yerel seçime de bu havayla girilmesi gerektiği savunuluyor. Ülkenin kritik bir süreçten geçtiği dönemde, yeni sisteme geçişin daha fazla uzamaması gerekçesiyle erken seçim gündeme gelirse, konu MHP Lideri Devlet Bahçeli ile istişare edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahçeli’ye rağmen bir karar almayacağı belirtiliyor. Daha önce erken seçime karşı çıkan MHP Lideri’nin böyle bir gelişme karşısında alacağı tutumun belirleyici olacağı vurgulanıyor.

Evet, 2018 yılının yaz aylarında ERKEN SEÇİME gidilirse, şaşırmamak lâzım…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.