REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERKEN SEÇİM OLACAK MI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERKEN SEÇİM OLACAK MI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
12 views
08 Mart 2018 - 12:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zamanında yapılmaları durumunda yerel seçimler 2019 yılının Mart, genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ise 2019 yılının Kasım ayında yapılacak. Seçimlerin erkene alınmaları mümkün ama ertelenmeleri pek mümkün değildir. Seçimlerin ertelenebilmesi ancak savaş durumunda ve TBMM’nin kararıyla 1 yıl süreyle olabilir. Bulunduğumuz durum, terörle mücadele mi, savaş durumu mu pek bilemiyoruz. Ancak, yerel seçimlere daha 1 yıl, genel seçimlere ise 20 aya yakın süre var. Umuyoruz ki, Afrin harekâtı en kısa bir süre içinde zaferle neticelenecek ve savaş durumu ortadan kalkacaktır.

Ancak, seçim yasalarının değiştirilmesi ve siyasi parti ittifaklarına hız verilmesi, zihinleri kurcalamakta. İşin tuhaf tarafı Muhalif partiler erken seçim isterken AKP kanadından ve hükümetten aksi yönde açıklamalar gelmekte. En yetkili isimlerin açıklamalarına rağmen ‘erken seçim’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündeminde olduğu ifade edilmekte. Bu arada, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın AKP Kongresi’nin öne alınabileceğini açıklamasını erken seçim sinyali olarak algılayanlar da oldu.

Sonuç itibarıyla seçimin erkene alınıp alınmamasına karar verecek olan AKP’dir. Çünkü çoğunluk ondadır. Parmak hesabıyla istediği yasaları çıkarmak gücüne sahip bulunmaktadır. AKP’nin durum değerlendirmesi yaptığı, erken seçimi lehinde görmesi durumunda, meclise erken seçim kararı aldıracağı, daha uygun düşerse, her iki seçimin de zamanında yapılacağı medyaya yansıyan haberlerden anlaşılmakta.

AKP’li bazı parti kurmayları, erken seçimin doğru bir tercih olabileceğine ilişkin görüşlerin hızla arttığını, bunun karşılığının olup olmadığının en azından araştırılmasının doğru olacağını dile getirdikleri, ekonomideki durağan yapının, Afrin harekâtıyla toplumda oluşan havanın, AB’yle ilişkilerin geliştirilmesine yönelik sürecin avantaj olabileceği, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini savundukları belirtilmekte.

Böyle düşünenler yanında, Afrin harekâtı sürecinde yaşanacak olumsuz gelişmelerin erken seçim sürecinde beklenenin aksine dezavantaja dönüşebileceğini, seçimlerin normal zamanda yapılmasının daha doğru olacağını savunanlar da bulunmakta.

İster zamanında, ister erken yapılsın, yeter ki şaibesiz seçim olsun. Milletin istediği budur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.