Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

ERKEN SEÇİM OLASILIĞI

Geçmiş dönemlerde “erken seçim yok” denildiği halde, baskın seçimler gerçekleştirildiği unutulmadığı için şimdi de bir erken seçim olasılığından söz edilmesine yönelik yapılan değerlendirmelerde; “Her ne kadar milletvekili genel seçiminin 2023’ten önce yapılmayacağı dile getiriliyorsa da, hiç umulmadık bir anda baskın bir seçime gidildiği gerçeğiyle karşı karşıya kalınması, şaşırtmayacaktır…” denilerek böyle bir olasılığın ancak iktidar partisinin uygun görmesi durumunda gerçekleşebileceğini de; “AKP’nin kurmayları, partilerinin önemli isimlerinden Davutoğlu ile Babacan’ın iki ayrı siyasi parti kurmalarının muhasebesini yaptıklarında, iktidara zarar verecek bir oy kaybına uğrayabileceklerine hükmettikleri taktirde, baskın bir seçime gitme kararı alabilirler. Yani seçim 2023 yılına kalmaz…” sözleriyle vurguluyorlar.

Günümüzde karşı karşıya bulunduğumuz önemli sorunlar dikkate alındığında, ülkemiz ekonomisinin bir erken seçimi kaldırmaktan uzak olduğu gerçeğini görmemek mümkün değildir. Ancak, bazı vatandaşlarımızın belirttikleri gibi, yapılacak siyasi muhasebeler doğrultusunda yine de bir erken seçim kararı alınırsa şaşırmamak gerekir. Üzülerek belirtmek gerekir ki, demokrasinin vazgeçilmezleri diye ifade edilen siyasi partiler, halkımız sayesinde sahip oldukları yüce makamlardan uzaklaşmama noktasını önemsiyorlar. Yani tatlı koltukları millet ve memleket menfaatlerinin üstünde tutuyorlar. Seçimler erkene alınsa, ya da 2023’te yapılsa, seçmen vatandaş yine geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen seçimlerde olduğu gibi siyasi parti genel başkanları ve etraflarındaki bir avuç partilinin tensipleri doğrultusunda hazırlanarak önlerine konan aday listelerinden birine oylarını kullanmak durumunda kalacaklardır.

Bir zamanlar ön seçimle gerçekleştirilen aday belirlemeleri için “bir avuç delegenin iradesi” diye tepki gösterilirken, şimdi bir avuç delegenin oylarına de başvurulmuyor. Temayül yoklamaları ve benzer araştırmalar ile hazırlanan aday listelerine son şeklini siyasi partilerin genel başkanları ve etrafındaki bir avuç partili veriyor. Bu önemli olumsuzluk devam ettikçe daha çok demokrasi beklentisinde umduğumuzu asla bulamayız derken, erken seçim olasılığının var olduğunun da altını çiziyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER