REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERTELENECEK Mİ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERTELENECEK Mİ?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
30 Ağustos 2017 - 10:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kuzey Irak lideri Mesut Barzani’nin bu ayın 25’inde gerçekleştireceğini açıkladığı bağımsızlık referandumunun kesin akıbeti, önümüzdeki günlerde aydınlığa kavuşacak. Başta ülkemiz olmak üzere İran ve başka ülkeler de söz konusu referanduma karşıdırlar ve Mesut Barzani’nin hamisi ABD, “Şimdi zamanı değil…” diyerekten ertelemesini istiyor ama bu seslendirmesinde bile samimi olup-olmadığı belirsizdir.

Açıklanan bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesi durumunda bölgede yeni gelişmeler meydana gelecek ve bu gelişmeler, bölge üzerinde tezgahlanan senaryoları hızlandırmış olacaktır. Irak işgal edildiğinde dile getirilen gerekçelerden biri anımsanırsa, toprak bütünlüğünün korunacağıydı ve bu söylemin de gerçeği yansıtmadığı başlangıçtan beri belliydi ama hedeflenen amaçta Kuzey Irak’ın kullanılacağı bilindiği halde, bilmemezlikten gelindi.

ABD, kendi muhasebesi doğrultusunda Mesut Barzani’nin referandumu ertelemesini gerçekten istiyorsa, sanırım böyle bir isteğe “Hayır” deme şansı olmayacaktır. Fakat, daha sonraki bir tarihte sözü edilen referandumun tekrardan gündeme getirileceği muhakkaktır. Mesut Barzani’nin “Kimse bizi referandumdan vazgeçiremez!”  anlamını içeren söyleminin bir nedeni, bazı beklentilerinin Irak merkezi hükümetince yerine getirilmesidir.

Şuracıkta referandum tarihi olarak açıklanan ve oy pusulalarının dahi basıldığı belirtilen 25 Eylül’e az bir zaman kalmıştır ve başta Irak mekezi hükümeti olmak üzere Türkiye ve İran, Irak’ın bölünmesine yol açacak olan bağımsızlık referandumunun gerçekleşmemesi için gayretlerini daha da yoğunlaştıracaklardır ama, herkes gibi sonucu ABD’nin belirleyeceğini sanıyor ve Büyük Ortadoğu Projesini adım-adım hayata geçirmeye çalışan ABD, bağımsızlık referandumunu erteletse bile Irak’ı bölme düşüncesinden vazgeçmeyecektir diye düşünüyorum.

Kurban Bayramından sonra süreç nasıl işleyecek birlikte göreceğiz derken, değerli okur ve hemşerilerimin mübarek bayramlarını tekrardan kutlayarak nice bayramlara diyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.