REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERUH, İKİNCİ BİR BATMAN OLUR MU!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERUH, İKİNCİ BİR BATMAN OLUR MU!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
8 views
14 Kasım 2017 - 13:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eruh ilçemizde yapılan sondajlar sonucu petrol yataklarına rastlanması ve üretime geçilmesi elbette ki çok sevindiricidir. Söylendiğine göre bulunan petrol, bölgenin en kaliteli petrolü olmak özelliğini taşımaktadır. Şimdilik günde bin varil istihsal yapılan kuyulardan yakın bir zamanda çok daha yüksek miktarda petrol çıkarılacağı ümitleri var.

Eruh’ta zengin petrol kaynaklarının bulunması, gerçekten bizleri umutlandırdı. (Eruh, ikinci bir BATMAN OLUR MU) diyerek sevincimizi dile getirmek, hatta haykırmak istiyoruz. Petrol bulunmadan evvel bugün adı BATMAN olan ve neredeyse büyükşehir statüsüne kavuşması beklenen bu yerleşim ünitesinin 40-50 hanelik adı (İLUH) olan küçük bir köy olduğunu anımsatalım. Bugün (BATMAN) adını taşıyan 350 bin nüfuslu büyük bir Şehir varsa, bu doğrudan doğruya petrol sayesinde olmuştur.

Şunu da belirtelim ki, Eruh’ta zengin petrol yatakları ortaya çıkar ve istihsal giderek katlanırsa, Siirt Şehri olarak çok yararlanacağız. Çünkü, Siirt’e hiç uğramadan Batman’a gelip-gitmek mümkün. Ama Siirt Şehir Merkezine uğramadan Eruh’a gelip-gitmek mümkün değildir. Yani, Eruh’ta yeni ve zengin petrol yatakları bulunursa, bunun Siirt Şehir Merkezinin ekonomisine büyük katıları olacağı muhakkaktır. Bakın, Batman il olduktan ve Siirt’ten ayrıldıktan sonra, Siirt Şehir Merkezine hiçbir katkı sağlıyor mu, elbette ki hayır. Tabii, ülke ekonomisine katkısı inkâr edilemez.

Bir zamanlar İlimizde SADAH yöresinde de petrol aramaları yapılmış ve iddialara göre zengin petrol yataklarına ulaşılmıştı. Ancak o yıllarda meydana gelen bir trafik kazasında, petrol arama işlerini yürüten 7 kadar mühendis birlikte hayatlarını kaybedince, petrol arama faaliyetleri de sonlandırılmıştı. Aramaları yürüten ESSO adında yabancı bir şirketti ama çalışmaları yürüten ve kazada hayatlarını kaybedenler TÜRK MÜHENDİSLERDİ.

Diyeceğimiz şu ki, bölgemiz gerçekten petrol zenginidir. Ciddi aramalar yapılırsa, sadece Eruh’ta değil, SADAH yöresinde ve Pervari’de de petrol bulunacağı inancındayız. Yeter ki aramalar Türk şirketleri ve mühendisleri tarafından yapılsın…

“BÖYLE KADINLARIN, KULAKLARINI ÇEKMEK LÂZIM!”

Reşit Hoca, bir eve yemeğe davet edilmiş. Mahalli yemekler, Siirt usulü büyük bir tepsinin içine dizilmiş. Misafirler de, bu büyük tepsinin etrafında yerlerini almışlar. Ancak, Reşit Hoca’nın çok sevdiği KİTEL (Siirt’in içli köftesi) tepsinin ta öbür ucundaymış.

Tepsi çok büyük olduğu için Hoca’nın elinin KITELE ulaşmasına imkân yokmuş. Hoca, pratik zekâsını hemen devreye sokmuş. Önce, kadınlarla ilgili kısa fıkralar anlatmış. Sonra:

-Böyle kadınlara ne yapmak gerekir?  şeklinde ortaya attığı sorusunun cevabını yine kendisi vermiş:

-İşte, bu gibi kadınların kulaklarını böyle çekecek, böyle bükeceksin! diyerek ve sözde kadının kulağına benzettiği tepsinin kulpundan tutarak, KITELLER önüne gelinceye kadar tepsiyi döndürmüş!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.