REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ERUH’TA KALK BORUSU ÇALIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ERUH’TA KALK BORUSU ÇALIYOR
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
23 Aralık 2017 - 12:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllar önce okumuştum.. “Kalk Borusu Bir Köyün Uyanışı” adlı romanı. Necme Necefi’nin kaleme aldığı bu romanda bir köyün nasıl kalkındığı çok güzel bir dille anlatılıyordu.

Geçenlerde Eruh ilçesine yaptığım bir günlük gezide gördüklerim bana bu romanı hatırlattı. Eruh’ta güzel şeyler oluyor. Çevre ve sokak giydirmeleri ve düzenlemeleri yapılıyor. Eruh 15 Temmuz Demokrasi Meydanı artık modern bir meydan görünümde ve çalışmaların tamamlanması ile birlikte daha da bir güzeleşecektir.

İlçe otogarı inşaatı tamamlanma aşamasında, böylelikle Siirt-Şırnak arasında yer alan bu ilçemizden özellikle minibüslerin rastgele yolcu almalarının önüne geçilmiş olacak. Daha ilginç olan bir şey ise ilçemizde kent içi ulaşımın ücretsiz olması. Sanırım bu durum Türkiye’de tek olsa gerek.  Belediye bu hizmeti ücret almadan karşılıyor. İlk etapta  13 durak oluşturulmuş olup, kent içi ulaşım ücretsiz sağlandığı gibi pikniğe gitmek isteyenlerinde talepleri karşılanmaya çalışılıyor.

Botanik Parkı güzelleştirme çalışmaları devam ediyor.  Buradaki çalışmaların tamamlanması ile birlikte Gaziantep’ten bu yana bölgemizde eşi olmayan bir park haline gelmiş olacak. Bir başka park ve kültür spor kompleksinin yapımı devam ediyor ve burada yapılan planlamalarda çok ilginç. Yine çok amaçlı üç spor sahası tamamlandı.

Eğitime de önem veriliyor. Kadınlar için çok yönlü çalışmaların yapılabildiği bir toplum merkezi faaliyete girdi. Bu merkezin fitness salonunun yapım çalışmaları devam ediyor. Bayanlar burada çeşitli mesleki  eğitimlere katılarak bazı beceriler kazanabilecekleri gibi, boş zamanlarını da resim gibi hobilerle de  değerlendirebilecekler.

Üniversite ve KPSS sınavlarına hazırlananlar için sürekli eğitim merkezi kurulmuş. Branş öğretmenleri burada ders veriyor. Kurslara devam edenlerin bütün kitapları ve  deneme sınavları ücretsiz olarak karşılanıyor ve böylelikle bu öğrencilerin ilçede bulunma durumları dezavantaj olmaktan çıkarılmış oluyor.

Bütün bu çalışmaların tacı olarak nitelendirebileceğimiz şal-şepik kumaşının dokumasına ağırlık veriliyor. Artık bu harika dokuma Eruh’la özdeşlemiş olacak. Çalışmalar böyle sürdürülürse bir süre sonra bu dokuma ilçe halkı için ek bir gelir sağlamış olacaktır.

Bu çalışmaların tamamı Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili  Murataza Dayanç ve Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Aksu ile beraberlerindeki bir ekiple yürütülüyor. Eruh uyanıyor. Ağırlıklı olarak sosyal ve kültürel alanlarda başlayan bu  uyanış  şal-şepik gibi çalışmalarla aynı zamanda ekonomik açıdan da  Eruh’un kalkınmasını sağlayacaktır.

Evet, Eruh’ta Kalk Borusu çalıyor…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.