Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Erzurum’da Suç Oranlarının Düşürülmesi İçin Yoğun Çalışmalar

Erzurum’da, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bu yılın başında hayata geçirilen “Huzurum Erzurum” projesi kapsamında, polis ekipleri gece gündüz demeden asayiş denetimleri gerçekleştirerek kentin güvenliğini sağlamaya devam ediyor.

Erzurum'da, İl Emniyet Müdürlüğü

Proje, suç oranlarının düşürülmesi ve vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla başlatıldı. Bu kapsamda polis ekipleri, kent genelinde uygulama noktalarında, park ve bahçelerde, metruk binalarda, umuma açık alanlarda ve suç oranlarının yüksek olduğu bölgelerde yoğun bir şekilde çalışmalar yürütüyor. Denetimlerde kimlik ve araç kontrolleri yapan ekipler, güvenlik kameraları, plaka tanıma sistemleri ve diğer teknolojik imkanları etkin şekilde kullanarak suçların önlenmesi ve faillerin yakalanması için titizlikle çalışıyor.

Proje kapsamında, vatandaşların polise ihbarda bulunması ve güvenlik güçlerine yardımcı olmasının teşvik edilmesi amacıyla çeşitli bilinçlendirme faaliyetleri de yürütülüyor. Bu çalışmalar sayesinde vatandaşların güvenlik konusundaki farkındalığı artırılmaya çalışılıyor.

Erzurum İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Asayiş Şube Müdürlüğü’nün emniyetin bel kemiği birimlerinden biri olduğunu belirterek, bu yıl olayların aydınlatılması oranında önemli bir artış olduğunu ifade etti. Yırtar, “2023 ile 2024 yıllarının ilk 5 aylarını kıyasladığımızda ilimiz genelinde olayların aydınlatılması oranının yüzde 94’ten yüzde 98’e yükseldiğini görüyoruz” dedi.

Yırtar, mal varlığına karşı işlenen suçlarda azalma olduğunu belirterek, “2022 ile 2023 yılları kıyaslandığında 30 büyükşehir arasında yapılan analizlerde olay sayılarının azalma oranında ilimiz ikinci sırada yer almaktadır. Erzurum’un, mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 34’lük azalmayla birinci, kişilere karşı olanlarda yüzde 5’lik azalmayla altıncı, otodan hırsızlığın aydınlatma oranında Türkiye’de birinci, evden hırsızlık olaylarında yüzde 45’lik azalmayla birinci sırada yer aldığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl açıktan hırsızlık olaylarında yüzde 63, evden hırsızlık olaylarında ise yüzde 74 azalma yaşandığını anlatan Yırtar, iş yerinden ve kurumdan hırsızlık olaylarında yüzde 53’lük düşüş olduğunu dile getirdi. Yağma olaylarında yüzde 50, otodan hırsızlık ve oto hırsızlığı olaylarında ise yüzde 100’lük azalma olduğunu belirten Yırtar, “Bu yıl çok şükür ilimizde oto hırsızlığı olmadı” ifadesini kullandı.

Yırtar, bu yılın ilk 5 ayındaki asayiş uygulamalarında 776 bin kişinin ve 131 bin aracın sorgulandığını, kentteki 355 metruk binanın 8 bin 457, park ve bahçelerin de 3 bin 885 kez kontrol edildiği bilgisini paylaştı. Uygulamalarda 41’i kurusıkı 131 tabanca ile 41 av tüfeği ele geçirildiğini ifade eden Yırtar, “Uygulamalarımızda 1113 aranan şahıs yakalanmıştır. 233 olayda 27 kilo 600 gram uyuşturucu ile 330 uyuşturucu hap ele geçirilmiştir” dedi.

Yırtar, 2024 Ocak ayından Mayıs sonuna kadar “Huzurum Erzurum” mottosuyla yürütülen asayiş uygulamalarının, vatandaşların huzur ve güven içinde yaşaması için azim ve kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.