REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EŞEK ETİ,  AT ETİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EŞEK ETİ,  AT ETİ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
12 views
01 Haziran 2018 - 14:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ramazan ayında gıda tüketiminde büyük artış var. Tabii, tüketimi en çok artan gıda maddelerinden biri de ET’TİR. Türkiye’nin birçok illerinde, özellikle büyük şehirlerde AT VE EŞEK ETİ kesiminin yapıldığı, vatandaşlara çeşitli ambalajlarla kamufle edilerek satıldığı iddiaları oldukça yaygındır. Büyükşehirlerdeki bazı lokantalarda müşterilere at ve eşek etinden yapılan KÖFTELERİN, KEBAPLARIN IZGARALARIN YEMEKLERİN servis edildiğini bilmeyen, duymayan var mı!

Piyasaya at ve eşek etlerinin sürülmesinin en önemli sebebi, elbette et fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır. İnsanoğlu tamahkârdır, bir yerde kazanç varsa harama, helâle pek bakmıyor. Para gelsin de, nereden ve ne şekilde gelirse gelsin mantığı toplumun büyük kesimine hâkim olmuş gibi. Bu bakımdan, et fiyatları artınca eşek, at, bufalo ve belki de yaban domuzu etleri kamufle edilerek piyasaya sürülmektedir. Bu gibi kaçak kesimleri gerçekleştirenlerin özellikle anlaşmalı oldukları lokantalara el altından etleri servis ettikleri tahmin ediliyor.

Pek ihtimal vermiyoruz amma, doğrusunu isterseniz, Şehrimizde de at ve eşek etlerinin piyasaya sürülüp sürülmediğinden kuşku duymuyor değiliz! “İnsanoğlu çiğ süt emmiştir” diye bir deyim vardır. Hiç ihtimal vermediğiniz hacı, hoca takımı olarak bildiğiniz birileri bile bu işi yapıyor olabilirler. Yani, hiç kimseye güvenmek zorunda değiliz. Özellikle de kıyma halindeki etler bu açıdan daha da tehlikelidir.

Bu durumda yapılması gereken başta lokantalar olmak üzere, et satışı yapan bütün iş yerlerinin (kasaplar-marketler) sıkı bir şekilde denetlenmeleridir.

“Siirt gibi bir yerde, hiç böyle şey olur mu?” demeyiniz. “OLUR, OLUR! BAL GİBİ OLUR!” denilir ya, biz de aynı tekerlemeyi söyleyerek, ilgililerin ve yetkililerin dikkatlerini çekiyoruz. Bu konuda, bu güne kadar hiçbir etkinlik yapıldığını duymadık, işitmedik. Bundan böyle olsun, başta et olmak üzere, gıda maddesi üretilen, satılan ve tüketilen bütün iş yerlerinin sıkı bir denetim altına alınmasını, hemşerilerimiz adına temenni ediyoruz. Lütfen bize birilerinin at, eşek, yaban domuzu, bufalo eti yedirmelerine müsaade etmeyin. Bunun için denetim çalışmalarını sıklaştırın. Lokantalarda at ve eşek eti yoksa bile, en azından hijyen açısından kontrolleri de yapılmış olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.