REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ESKİ EVLER TEHLİKE SAÇIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ESKİ EVLER TEHLİKE SAÇIYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
27 Eylül 2019 - 11:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’te kronik bazı sorunlar var; Kimi son 15-20 yılda ortaya çıkmış, kimi de çok daha eskilere dayanıyor. Bunlar sürekli kamuoyunda konuşulur, basında dile getirilir ama, çözümü konusunda kaplumbağa hızı ile de olsa bir ilerleme sağlanmaz. Örneğin, karayollarımızın kalitesi ve yeni Eruh yolu böyle bir konu. Hemen her dost meclisinde dile getirilir, yerel basında yıl bazında onlarca defa masaya yatırılır ama, bir türlü bitirilemez. İnşallah yanılırım ancak korkarım yarım asrı devirir. Bizler de 15 yıl kadar sonra bu yola ilk kazmanın vurulmasının 50. yılı için törenler düzenleriz.

Yukarı mahalleler olarak adlandırdığımız ve kentin eski bölümünde yer alan cas evlerin sorunu da buna güzel bir örnek. Hemen her zaman sohbetlerde, neredeyse tamamına yakını boş olan ve ekonomik ömrünü doldurduğu için de her an yıkılabilecek durumda olan bu evlerin yol açtığı olumsuz yönler dile getirilir. Basında da bu evlerin her an birilerinin üzerine yıkılma tehlikesinin yanı sıra kötü niyetli kişilerle, her türlü haşerata ev sahipliği yaptıkları anlatılır ve çözüm yolu bulunması istenir.

Zaman-zaman ise belediye yönetimleri bu çağrılara kulak vererek imkânlar ölçüsünde bu evleri yıktırma yoluna gidiyorlar. Son olarak kayyum belediyesi bu konuda epey gayret harcadı. Değişik tarihlerde yaptıkları açıklamalarla bu evlerin bir bölümünü yıktırdıklarını kamuoyuna da duyurdular. Ancak, bütün bu çalışmalar bu sorunun sonunu getirmedi. Yine çok sayıda her an çökebilecek mecali kalmamış yaşlı bir insan gibi duran evler var ve bunların her biri ayrı bir tehlikedir.

Evleri yıktırmaktan çok mülkiyet sorununu çözmek zordur. Bu konudaki yasal prosedür uzun ve uğraştırıcı. Çünkü bu evlerin birçoğu tek kişinin mülkiyetinde değil. 30-40 kişinin miras yoluyla ortak olduğu 50-60 metrekare büyüklüğünde çok sayıda ev var. Üstelik bu insanların da büyük bir bölümü yaşamlarını il dışında sürdürüyor. Bunların yıktırılabilmeleri için gerçekten her an yıkılabilecek durumda olduklarına dair teknik bir rapor düzenlenmesi gerekiyor. Bu raporların düzenlenmesi konusunda zaman belediyelerin aleyhine işliyor. Çünkü her geçen gün bu evler zamana karşı direnemiyor, biraz daha yıpranıyor ve yıkılmaya doğru yol alıyorlar.

Her biri ayrı bir tarih, ayrı bir kültürel ürün olan bu evlerin yok olması ve yerlerine yenilerinin yapılamayacak olması bu açıdan insanı üzerken, yol açtıkları tehlikeleri göz önünde bulundurduğumuzda bir an önce yıktırılmasını temenni etmekten başka çare kalmıyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.