REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI ARKEOLOJİ MÜZESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİRKEN!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ESKİ HÜKÜMET KONAĞI ARKEOLOJİ MÜZESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİRKEN!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
53 views
27 Nisan 2018 - 15:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yeni Valilik binasının inşa edilmesinden sonra, eski binanın nasıl değerlendirileceği konusunda tereddütler vardı. Biz daha ilk günden, eski hükümet konağının müze olarak değerlendirilmesi gerektiğini ısrarla vurgulamıştık. Memnuniyetle öğreniyoruz ki, eski hükümet binası, Arkeoloji Müzesi olarak değerlendirilecek. 1945’li yıllarda hizmete giren eski hükümet konağından kimler geldi, kimler geçti, kim bilir. Konuk Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Bakanlar, genelkurmay başkanları, valiler ve daha kimler kimler!

Siirt’in değerli yapılarından biri olarak gördüğümüz bir de EV vardı. Bu evin (ATATÜRK EVİ) olarak değerlendirilmesi gerektiğini sık-sık gündeme getirmiştik. ATATÜRK, Mustafa Kemal Paşa olarak Kolordu Komutanı rütbesiyle Siirt’e geldiğinde bu evde ikamet etmiş ve gecelemişti. Doğu Cephesinde görevli olduğu 1916 yılında Siirt’te birkaç defa gelen gelen ve birkaç gün kalan Mustafa Kemal Paşa’nın gecelediği Ulus Mahallesindeki ev, ilgisizlik yüzünden maalesef yıktırılarak, yerine bir beton yığını yükseltilmiştir.

Siirtliler olarak Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü seviyoruz. Mustafa Kemal, Cumhuriyetten önce bir Osmanlı Paşasıyken, Şehrimize 2-3 defa gelmiş ve Siirtlilerin misafiri olmuştur. Bu gelişlerinden birinin daha doğrusu ilkinin 14 Eylül 1916 tarihinde olduğu kabul edilerek, bu tarih (SİİRT’İN ŞEREF GÜNÜ) olarak kutlanmaktadır.

Mustafa Kemal Paşa’nın Siirt’e 27 Kasım tarihinde geldiği de ileri sürülmüş, bir ara (SİİRT’İN ŞEREF GÜNÜ) kutlamalarının bu tarihe alınacağı söylenmişti.

15 yıl öncesine kadar Mustafa Kemal Paşa’nın Şehrimize gelişinin canlı tanıkları vardı. Bu canlı tanıklardan, Mustafa Kemal’in Şehrimize gelişi, ikameti ve gidişiyle ilgili bilgiler edinmiştik. İşin doğrusu, Mustafa Kemal’in Şehrimize geliş tarihini bu canlı tanıklar da kesin olarak bilemiyorlardı. Ancak, gelişin (TEŞRİN=SONBAHAR) mevsiminde olduğunda hemfikirdiler.

Maalesef, Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK) Şehrimize gelişlerinde geceledikleri ev ilgisizlik yüzünden yıktırılmış ve yerine betonarme bir bina kurulmuştur.

Dar bir zaviyeden bakıldığında, Mustafa Kemal Paşa’nın Şehrimizde ikamet ettiği evin yıktırılarak yerine betonarme bir binanın yapılması normal karşılanabilir. Ancak, bu gibi konularda batı dünyasının hassasiyetini göstermek açısından bir anekdot nakledelim istedik. Anekdot şu:

Zamanın birinde, yaşayan piyanistlere ait piyanoların açık arttırmayla satılacağı bir müzayede düzenlenmiş. Çok ünlü piyanistler yanında, adı duyulmamış piyanistler de, piyanolarını satmak için müzayede salonuna gitmişler. Bunlardan, maddi durumu hayli düşük olan biri de nakde çevirmek ve evin ihtiyacı için kullanmak üzere piyanosunu müzayede salonuna götürmüş. Ünlü piyanistlere ait piyanolar yüksek fiyatlarla alıcı bulurken, yoksul piyanistin piyanosuna talip çıkmamış. Durumu gören ünlü bir piyanist, hemen fakir gencin satış için getirmiş olduğu piyanonun arkasına geçerek, sözde deniyor gibi yapmış ve bir parça icra ettikten sonra:

-Mükemmel bir piyano demiş!

Meşhur piyanistin piyanonun arkasına geçerek bir parça icra etmesi üzerine müzayedeyi yürüten kişi bu defa piyanoyu yeniden tanımlayarak:

-Büyük Üstadın parça icra ettiği piyanoyu açık arttırmaya çıkarıyorum! deyince, piyanon değeri yüze katlanarak alıcı bulmuş.

İşte, Batılıların büyüklerine karşı gösterdikleri saygıyı kanıtlayan bir anekdot. Ve işte, Türkiye’de, Atatürk’ün ikamet ettiği evin durumu. Mukayeseyi varın siz yapınız!

Keşke, eski hükümet konağının müze olması konusunda gösterilen hassasiyet, Mustafa Kemal Paşa’nın evimizde kaldığı ev konusunda da gösterilseydi ve bugün Şehrimizde bir (ATATÜRK EVİ) olsaydı…

TAŞLAMALAR

HAYIR CEPHESİ HALA

ADAY AÇIKLAMADI

BASKIN SEÇİM YÜZÜNDEN

HABERSİZ YAKALANDI

 ABDULLAH GÜL ADAY MI

ADAY OLMAYACAK MI

(ELMA PİŞ, AĞZA DÜŞ) DER

BU LOKMANIN ZOR HAZMI

 HA ERDOĞAN, HA DA GÜL

ARADA FARK EDEN NE

ERBAKAN HOCAMIZIN

ŞAKİRDİ İKİSİ DE

 HAYIR CEPHESİ ARTIK

KARARINI VERMELİ

HAYIRLI BİR ADAYLA

YOLU BELİRLEMELİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.