REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ESKİ VE YENİ BAYRAMLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ESKİ VE YENİ BAYRAMLAR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
11 views
30 Ağustos 2017 - 10:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanoğlu fıtratı gereği genellikle geride bıraktığı günleri anar. Bayramlarda sürekli andığımız bu günlerin başında gelir. Her ortamda hele-hele bayram öncesi ve bayram günlerinde yapılan sohbetlerin ağırlıklı konusu eski bayramlardır. O bayramlardaki manevi  ve maddi hazdır. Herkes daha önce geçirdiği bayramlardan büyük bir özlemle bahseder.

Gelin bizde eski bayramları analım. Her şeyden önce o bayramların temelinde sevgi, saygı ve kardeşlik yatıyordu. Herkes bayram günlerini özlem giderme sevdiklerini görme onlarla sohbet etme günleri olarak görüyordu. Uzun uzun tatlı sohbetler kurulurdu.Sevgi hakimdi, bu sohbetlere bundan dolayı baldan tatlıydı bu sohbetler. Küçükten büyüğe saygı büyükten küçüğe sevgi vardı bu sohbetlerde. Bu nedenle her yaştan insan tat alırdı bu sohbetlerden.

Barış vardı, o bayramlarda. Birbirine küs olan insanlar varsa yakınları bayram öncesinden hazırlık yapamaya başlar. Barışmaları için uygun ortamın hazırlanmasına çalışılırdı.Küs olan her iki taraf adeta bir terapiye  tabi tutulur;  barışın erdem ve fazileti çeşitli örnekler verilerek anlatılırdı. Bayram gününde bu barış sağlanarak aradaki küskünlük giderilirdi.

Yoksulu gözetme vardı o bayramlarda.Bayram öncesi arife günü çıkartılan kısme denilen ekmek mevsim meyvesi ve pasta ya da helvadan oluşan dağıtım olayından en fazla yoksul aileler yararlanırdı. Mahalledeki yoksul ailelere bu kısmelerden gönderilerek sevindirilirlerdi. Yine bayram günü pişirilen bayram yemeğinde sofraya oturulmadan önce mutlaka yoksulların payı ayrılırdı.Evin çocukları o yemeği yoksul aileye ulaştırılmadan sofraya kesinlikle oturulmazdı.

O bayramlarda çocukları sevindirme vardı. Gidilen her ailenin çocuğunu maddi imkanlar ve yakınlık derecesine göre bir harçlık mutlaka verilirdi.Bu harçlığın verdiği sevinç çocuklar için dünyaya değerdi.

Günümüz bayramlarına baktığımızda bu basit, ama basit oldukları kadar güzel ve erdemli hareketlerin hemen-hemen hiç biri yok gibi. Bayramlar; sevdiklerimizden uzaklaştığımız, kendi benliğimizle baş başa kaldığımız günler haline geldi. Bayram günlerinde ya bulunduğumuz yerin dışına çıkıyor ya da evde televizyon veya bilgisayarın karşısında kendimizi esir tutuyoruz.Kafamızı dinlendiriyoruz diye de kendi kendimizi avutuyoruz. Sanıyoruz ki onların başında geçirdiğimiz saatler  bize  o eski sohbetlerin tadını verecektir. Oysa hiçbir elektronik alet, hiçbir teknoloji o  sohbetlerin tadını veremez.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.