REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ESNAF ODALARINDA SEÇİMLER  VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ESNAF ODALARINDA SEÇİMLER  VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
2 views
09 Ocak 2018 - 11:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanlığına bağlı odalarda seçim maratonu başladı.  Birlik başkanlığına bağlı 13 odanın 8’i il merkezinde  diğerleri  ise Kurtalan, Baykan ve Pervari ilçelerimizde faaliyet gösteriyor.

Şu ana kadar üç odanın seçimleri yapıldı ve bunlardan iki tanesini takip etme imkanı buldum. Gözlemlerim, insanımızın vurdum duymaz olduğu yönündeki kanaatimi pekiştirdi. İnsanımız gerçekten birçok şeyi umursamıyor. Bunların başında sivil toplum örgütlenmesi geliyor.  Bu tür çalışmalara karşı duyarsız kalıyor ve üye olmamayı tercih ediyor. Çoğu zaman bir öcü görmüş gibi, bu kuruluşlardan kaçıyor.

Ya yasal ya da zorunlu olarak üye olduğunda da değişen bir şey olmuyor. Genel alışkanlık olarak üye aidatının ödenmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bağış deseniz hak getire. Çalışmalara, etkinliklere pek sıcak bakmaz ve üstüne üstlük gitmediği ve sıcak karşılamadığı bu çalışmalara karşı da her türlü eleştiriyi yapmaktan çekinmez.

Bağış yapmayı, üyelik aidatlarını ödemeyi ve etkinliklere katılmayı bir kenara bırakın o sivil toplum örgütlerinin mevzuatlarına göre iki ya da üç yılda bir yapılan genel kurullarına katılıp, nelerin yapıldığını öğrenmez ve yeni yönetim kurulunu bile seçmez.

İnanır mısınız bu ister dernek, ister vakıf, ister sendika veya oda olsun hiç değişmiyor. Yöneticilerin en fazla zorluk çektikleri konu üyelerinin genel kurullara katılımlarını sağlamak. Genel kurulun yapıldığı gün bütün yönetim kurulu üyeleri yakınları ile birlikte adeta bir seferberlik ilan ediyorlar. Gerekli sayıya ulaşıncaya kadar üyeler tek-tek aranarak ve hatta araçlarla alınarak genel kurullara katılmaları sağlanıyor ve bunu  son olarak katıldığım iki odanın seçimlerinde de gördüm.

Oysa bu böyle olmamalı. O sivil toplum kuruluşları bizler için kurulmuşlardır. Üyeliğimiz yoksa bile onların bize bizim de onlara karşı yükümlülüklerimiz var. Hele-hele üye isek bu sorumluluğumuz daha da artıyor. O halde önce bizler sorumluluğumuzu yerine getirelim, ardından yöneticilerin bu sorumluluğu yerine getirip getirmediklerine bakalım.

Bir de unutmayalım, günümüz dünyasında artık sivil toplum örgütleri geçmişte devletin yerine getirdiği birçok görevi yerine getirmeye başladılar.

Bu arada seçimleri yapılan Fırıncılar ve Kasaplar Odası Başkan ve yönetim kurulu üyelerini kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.