REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ET DEĞİL, OT YESİNLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ET DEĞİL, OT YESİNLER!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
9 views
14 Nisan 2018 - 14:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pahalılığın en önemli etkenlerinden biri enflasyondur ve bu canavarı etkisiz hale getirmek için alındığı belirtilen önlemler halen olumlu sonuç vermediğinden, çift hanelerde seyretmeye devam ediyor. Enflasyonu tırmandıran nedenler vardır ve bunlardan biri Liramızın yabancı paralara karşı değer kaybetmesidir. İhracat ve ithalatımız Dolar bazında gerçekleştiriliyor ve Doların 4 TL’yi aşmış olması durumu, satın alma güçleri zayıf olanları daha da sıkıntıya sokmuş, yani alım güçlerini biraz daha aşağılara çekmiştir.

Son yıllarda ihracatımızda önemli bir artış meydana geldiği doğrudur ama, ithalatımız ihracatımızın iki katı oranında gerçekleşmektedir ve Liramızın uğradığı kan kaybı nedeniyle iki taraflı bir zararla karşı karşıyayız. Çünkü Liramızdaki değer kaybı ihracatımızın ucuz, ithalatımızın pahalı gerçekleşmesine yol açmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Kırmızı Et fiyatlarındaki artışı durdurabilmek için %10 gümrük vergisi ile 500 bin canlı hayvan ithal etme kararı aldığına dair haberi okuyunca, hayvancılığımızın getirilmiş olduğu yürekler acısı durumdan duyduğum üzüntü tazelendi ve hayvancılığa verilmekte olduğu belirtilen desteklere rağmen, neden gereken olumlu sonuç alınamadığının kritiğini yaparak bir kere daha içimden geçenleri seslendirmek istedim. Başka alanlarda olduğu gibi hayvancılık sektörü için verilmekte olan teşvikler iyi programlanmadığı gibi denetlenmiyorlar! Şayet teşvikler gerçekçi tespitler doğrultusunda uygulanır ve denetlenmiş olsaydı, Kırmızı Et ihtiyacını karşılamada başka ülkelere olan bağımlılığımız azalmış olacaktı.

Kırmızı Et fiyatlarının piyasada spekülatif olarak arttığından da dem vuruluyor. Şayet bu iddia doğruysa söz konusu spekülatifliği önlemenin tek çaresi canlı hayvan ithal etmek midir? Yani serbest piyasa ekonomisinin gereği olarak mı haksız fiyat artışlarına müdahale edilemiyor?.  Sahip olduğumuz çok mükemmel hayvancılık potansiyelimizin carcur ediliyor olması ülkemiz ve halkımız adına büyük talihsizliktir.

Yazımı karalarken; uzun yıllar önce Fransa’da, halkın içine düştüğü ekonomik sıkıntılar sonucu “Ekmek bulamıyoruz!…” diye tepki göstermesi üzerine iyi niyetli bir prensesin “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!..” sözleriyle özetleyebileceğim bir anekdotu anımsadım ve Kırmızı Et ihtiyacını karşılamada içine düşülen sıkıntı nedeniyle bir iyi niyetlinin çıkıp da ET değil, OT yesinler diyecek  noktaya gelmemiş olduğumuz için şükrettim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.