Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

EVET BİR YANGIN VAR ANCAK BU YANGINI DEVLETİN SÖNDÜRMESİNE YARDIMCI OLALIM

Piyasalar yangın yeri ve enflasyon bir türlü frenlenemiyor.. Sebze ve meyve fiyatları geçen yılın fiyatlarının kat kat üstünde.. Bu mevsimde domates ve salatalığın 6-7 lira, biberin 7-8 lira olması kabul edilebilir bir şey değil.. Meyvelerin yanına yaklaşılamıyor bile.. Üstelik piyasaya çok az mal geliyor.

Asgari ücret daha ilk aydan itibaren eridi.. Bugün bir kilo peynir100-120 TL arasında satılıyor.. Dört kişilik bir aile, üç öğünde de ekmek, peynir ve mevsim ürünü olarak salatalık veya domates yese asgari ücrete yakın bir tutara ulaşıyor.

İsterseniz kaba bir hesap yapalım; Her öğünde ortalama her bir kişi yüz gram peynir tüketse, günlük bir kilo peynir eder..100 TL’den aylık 3 bin TL.. Dört kişi her gün 8 ekmek tüketse 28 TL aylık 840 TL.. Her gün üç öğün çay yapsalar veya karpuz, salatalık ya da domatesten birini tercih etseler, buna da günlük 25 TL’den alık 750 TL ayıralım.. Toplam 4 bin 590 TL ediyor.

Asgari ücretlinin eline 910 TL kalıyor ki, bu hesap çok asgari yapılmış bir hesap.. Peki asgari ücretli bu 910 TL ile elektrik, su ve telefon bedelini mi ödesin, elbise mi alsın, kirasını mı ödesin, yakacak mı alsın? Hepsi zorunlu olan bu giderlerin kaçına yetecek? Özetle asgari ücretliyi iş bulabilen ve nispeten şanslı olarak kabul edebileceğimiz kesimin işi çok ama çok zor.. Bir de yoğun bir işsiz kitlesi var ki, Allah onlara sabır versin.

Şimdi bu yangını söndürmenin, zor durumdaki vatandaşa yardım elini uzatmanın  zamanı.. Bu duruma yol açan iç ve dış etkenleri ve yapılan hataları bir kenara bırakarak, bu yangının söndürülmesi çalışmalarına katkı sağlamamız gerekiyor.. Başka bir deyimle bu yangınının söndürülmesi işini yalnızca ekonomi yönetiminden beklemeyelim.. Elbette onlar bu yangının söndürülmesinde itfaiye görevi görecekler ama bizler de onlara bireysel olarak lojistik destek vermeliyiz.. Hepimizin bu ateşin söndürülmesinde su damlası mesabesinde olsa bile yapabileceği bir şeyler vardır.

Peki neler yapabiliriz? İmkanlarımız ölçüsünde yardıma muhtaç kesimlere destek verelim.. Sadakalarımızın yanı sıra, peşin olarak da zekâtlarımızı verebiliriz.. Hatta dinimizin imkân verdiği peşin zekât müessesini devreye sokabiliriz.

Bununla birlikte esnaf ve tüccar isek özellikle bu dönemde aşırı ve hatta normal kardan vazgeçerek minimum karla satış yapmalıdır.. Özetle bir kez daha belirteyim, yapılan hataları ve eksiklikleri bir kenara bırakarak, bu yangını hep birlikte söndürelim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER