Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

Evin: Taziye Evlerinin Masrafları Belediyelerce Karşılanmalıdır

Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı Hamit Evin, Siirt’e taziye evlerinin yıllardır ücretsiz bir şekilde hizmet verdiğini belirterek “Melih Cami Taziye Evi Ücretlidir” şeklindeki yazının vatandaşları rahatsız ettiğini ve bir çözüm bulunmasını istediklerini söyledi.

Diyanet-Sen Siirt Şube Başkanı

Evin,  Melih Camii Taziye Evi’nden yararlananlardan  1500 TL ücret  alınması kararının  hem cami cemaati hem de bölge halkı arasında rahatsızlık yarattığının altını çizerek “Bölgemizde yıllardır ücretsiz verilen taziye evlerinin bir anda ücretli olması halkımızın doğal olarak tepkisine yol açmıştır. Aynı şekilde taziye evlerinin ısınma, soğutma, aydınlatma giderleri gün geçtikçe artmakta bu giderler nedeni ile cami imamlarımız elektrik şirketleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu duruma yerel yönetimlerin bir çözüm bulmasını bekliyoruz. Çoğu hayırsever vatandaşlarımız tarafından yaptırılan tavize evlerinin ısıtma, soğutma ve aydınlatma gibi giderleri belediyelerce karşılanmalıdır.  En acılı günlerinde vatandaşlarımız bir de taziye evi masrafı ile uğraştırılmamalıdır.” Dedi.

Vatandaşların  taziye evlerinin ücretsiz olmasını istediğini dile getiren Evin “İnsani duyarlılık gereği en acı günlerinde vatandaşın yanında olmak devletimizin, yerel yönetimlerin ve toplumumun gereğidir. Gelenek, görenek ve dini değerlerimiz de bunu öğütler.  Tabi ki taziye evlerinin de doğal olarak bir masrafı oluyor. Bu masraflar kendiliğinden ödenmiyor. Ya cami dernekleri yada hayırsever vatandaşlar tarafından ödeniyor. Bu tür imkanlar olmayan yerlerde ise bu ücretler cami imamından isteniyor. Din görevlilerimizi de zor durumda bırakan taziye evi elektrik borçlarının belediyelerce karşılanması bu sorunu çözecektir. Belediye yetkililerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.