REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EVLİYALAR DİYARINDA KİTAP OKUNMUYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EVLİYALAR DİYARINDA KİTAP OKUNMUYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
01 Ocak 2018 - 11:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in evliyalar diyarı olduğunu, asırlar boyu burada eğitim faaliyetlerini sürdüren medreselerden mezun olan alimlerin İstanbul’dan Mısır’a kadar bütün İslam Coğrafyasında nam saldıklarını her zaman belirtiriz. Bu medreselerden mezun olan alim ve bilginlerimizin büyük bir bölümünün yeni  öğrenciler yetiştirmiş olmalarının yanı sıra asırlar boyu insanları aydınlatacak kitaplar yazdıklarından dem vururuz. Yine bunların önemli bir bölümünün şiirle uğraştıklarını özellikle dini alanda şiir kaside ve benzeri eserler verdiklerini ve bir kaçının da kendi adlarını taşıyan divanlar yazdıklarını anlatırız.

Kısacası Siirt’in eğitimle irfanla çok eskilere dayalı bir tanışıklığının olduğunu ve yine asırlar boyu bölgenin eğitim ve kültür merkezi olduğunu, bu konuda yapılan araştırmaların ortaya çıkardığı gerçekler ışığında belirtiyoruz.

Ama geçmişin gerçekleri ile günümüzün gerçekleri birbirleri ile uyuşmuyor. Hatta tam bir tezat oluşturuyorlar. Geçmişi böylesine ilim ve irfanla dolu olan bir kentte okumaya daha fazla bir eğilim olması gerekiyor. İnsanların tıpkı başta Japonlar olmak üzere okumaya meraklı diğer bazı ülke vatandaşlarının yaptığı gibi yolda, parkta ve her yerde kitap okuma eğiliminde olmaları gerekiyor. Ancak gördüklerimiz ve istatistikler bundan çok uzaklarda olduğumuzu gösteriyor.

Geçenlerde bunun bir istisnasını gördüm. 30-35 yaşlarında bayan bir hemşerimiz bir alışveriş merkezinden alışverişini yapmış ve kendisini mahallesine götürecek servisi beklerken , bir kitap açmış okuyordu. İçimden yanına giderek kendisini kutlamak ve haber yapmak geçti ama, yanlış anlaşılabilirim düşüncesiyle bunu gerçekleştirmedim.

Kitaptan bu kadar uzağız.. Uzak olmasaydık, birkaç yıl önce üst üste 3-4 yıl kadar çeşitli versiyonlarla tekrarlanan “Siirt Okuyor” projelerinin bir yansıması olurdu. Yine bu proje kapsamında onlarca kahvehane ve çayhanede oluşturulan kitaplıklardan bir eser kalırdı ki, maalesef yok. Geçtiğimiz günlerde haberini  yaptığımız erkek kuaför salonu sahibi bir hemşerimiz sıra bekleyen müşterilerinin okuması için kitaplık oluşturmuş. Umarım bu davranış, diğer esnaf hemşerilerimize  de örnek olur.

Bu konuda yinede ümit var olmak istiyorum. Çünkü  4 yıldan beri düzenlenmekte olan kitap fuarları beklenenin çok ama çok üstünde ilgi görüyor. Umarım bu ilgi, her geçen gün biraz daha artar ve kitap okuyan, kitapla haşır neşir olan bir toplum haline geliriz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.