REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FAİZ LOBİSİNE, TESLİM BAYRAĞI ÇEKMEK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FAİZ LOBİSİNE, TESLİM BAYRAĞI ÇEKMEK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
7 views
08 Haziran 2018 - 15:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hükümet, faiz lobisine TESLİM BAYRAĞI ÇEKTİ! Böylece, ikide bir (EY FAİZ LOBİSİ!) diyerek sözde faize karşı olduklarını vurgulayanların, faiz lobisinin kucağına nasıl düştüklerine bir kere daha şahit olduk. Merkez Bankası 7 Haziran Perşembe günü aldığı kararla faizleri yüzde 16.50’den yüzde 17.75’e çıkardı. Kararın ardından dolar kuru önce 4.58’den 4.50’ye, ardından da 4.46’ya kadar geriledi. Euro ise 5.33 liradan 5.29 liraya kadar indi. Merkez Bankası, böylece bir ay içerisinde üçüncü faiz artışını yapmış oldu. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada faizlerin yüzde 16.50’den yüzde 17.75’e çıkarıldığı belirtildi.

Türkiye’de, Merkez Bankası’nın her ne kadar bağımsız olduğu iddia edilse de, aslında bunun böyle olmadığı bellidir. Merkez Bankasına müdahaleler yapıldığını bilmeyen var mı! Merkez Bankası, son 15 gün içinde faizi peş-peşe 3 defa arttırdı. Faiz oranı yüzde 10’lar düzeyinden, yüzde 17.75 düzeyine çıkarıldı. Son artırımda yapılan 1.25 puanlık faiz artışı piyasa beklentilerinin de üzerinde gerçekleşti. Çünkü Ekonomistlerin bir kısmı Merkez’den faiz artışı beklemezken, bir kısmı da 0.50 puan ile 1 puan arasından  artış bekliyordu.

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda da olağanüstü toplanarak faizleri yüzde 13.5’ten yüzde 16.5’e çıkarmıştı.

Konuyla ilgili olarak Merkez Bankası yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları söylemektedir: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir.

Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

Merkez Bankasının faizleri arttırma hamlesi, FAİZ LOBİSİNE TESLİMİYETİN KESİN BİR NİŞANESİDİR. Buna rağmen, istenilen sonuç elde edilmiş midir, elbette hayır. Bakın, 2 Ocak 2018 tarihi itibarıyla 1 ABD doları 3.76 TL, 1 Euro 4.53 TL’ydi. Bir Cumhuriyet Altını ise 1.053 TL’den işlem görüyordu. Merkez Bankasının faiz lobisine teslim olmasına ve teslim bayrağı çekmesine rağmen bugün yine de 1 ABD Doları 4.53 TL, 1 Euro 5.32 TL ve 1 Cumhuriyet altını 1.263 TL’den işlem görmektedir. Bu da ekonomimizin ne durumlarda seyrettiğinin göstergesi olsa gerek.

Ülke ekonomisi böylesine sıkıntılar içindeyken, 24 Haziran’da yapılacak seçimler dolayısıyla uygulanan popülist hareketler, sevindirici gibi görünse de, 25 Haziran ve sonrası için ekonomide alarm zillerinin çalacağının kesin delilleri gibidir.

Bundan sonra birileri yine de (EY FAİZ LOBİSİ) diye bağırırlarsa, alkışlayacak olanlara dense, dense APTALLAR demek gerektiğini de anımsatarak yazımızı noktalayalım.

TAŞLAMALAR

İNGİLTERE’YE GİDİP

TESLİM BAYRAĞI ÇEKTİK

VE FAİZ LOBİSİNE

BİLİN Kİ BOYUN EĞDİK

 

MEĞER KURU-SIKIYMIŞ

ATIP-TUTMAK BU KADAR

VE (EY FAİZ LOBİSİ)

DEMEK BOŞ İMİŞ DOSTLAR

 

İNGİLTERE’YE GİDİP

TESLİM BAYRAĞI ÇEKTİK

DOLAR, AVRO İNDİ Mİ

İNDİ AMA (BİR KIRTIK)

17 TÜRK BANKASI

NOTU DÜŞÜRÜLEREK

EKONOMİYE AYAR

VERMİŞ MOODY’S BİLEREK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.