REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

 FETÖ Duruşmaları

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
 FETÖ Duruşmaları
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
18 Ağustos 2017 - 12:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ülke genelinde sanıklara ilişkin iddianameler  büyük ölçüde hazırlandı ve duruşmalara başlandı. Hatta basından duyduğumuz kadarıyla da bir çok yerde duruşmalarda karara varıldı veya karar aşamasına gelindi.

Siirt’teki duruşmalar açsından ele aldığımızda en önemli iddianamelerden birisi olan eski askerlerin yargılanmalarına ilişkin iddianamedir. Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bu iddianamenin kabul edilmesinin ardından 110’u tutuklu 32 sanığın yargılanmasına başlandı. Siirt Adliye Sarayının salonlarının fiziki olarak yetersiz olması nedeniyle duruşmalar, Siirt Üniversitesi merkez kampusunda bulunan konferans salonunda yapılıyor. Salonda gerekli düzenlemeler yapılarak duruşma salonuna çevrilmiş.

Bir süreden beri devam eden bu duruşmanın ilk oturumlarında tutuklu olan 110 sanığın ifadeleri alındı. Daha sonra tutuksuz olan 220 sanığın ifadeleri alınmaya başlandı. Bu sanıkların ifade alma ve haklarındaki iddialara cevap verme işlemleri devam ediyor.

Siirt’teki duruşmaların bir bölümünü takip etme imkanı buldum. Siirt’teki duruşmalarda da ifadeler, Türkiye genelinde olduğu  görmedim bilmiyorum, karışmadım esasına dayanıyor. En üst düzeydeki eski rütbeliden en alttakine kadar herkes bu darbeye karışmamış. Onları dinlediğinizde sanırsınız ki bu darbeli onların kılığın girmiş üç harfliler yapmış.

Üstelik Siirt’tekiler diğer illere göre biraz daha avantajlı oldukları daha doğrusu sığınacakları bir bahaneleri de var. Çünkü o gece Siirt’e önemli ölçüde terörist il merkezine sızmış, bir gece önce  Doğu Kışla Taburu ile Cumhuriyet Polis Merkezine saldırılar düzenlemişti. Bu nedenle darbe girişimi olmasaydı o gece bunlara yönelik kapsamlı bir operasyon düzenlenecekti. Hatta bu amaçla valilik tarafından  saat 18.00’den itibaren bazı mahallelere sokağa çıkma yasağı da konulmuştu.

Bu durum şimdiye kadar ifade veren eski askerler için can simidi oldu. Tuğgeneralinden uzman onbaşısına kadar herkes aynı ifadeyi veriyor ”Biz darbeye karşıyız. Bir darbeye karışmadık. Kışladan çıkmış isek dahi valiliği terör saldırılarına karşı korumak için çıktık.”

Üç aşağı beş yukarı bütün ifadeler bu mantık üzerine oturtulmuş. Duruşmalarda ilginç enstantaneler de yaşanıyor. Örneğin bir sanığın cep telefonunda hem FETÖ terör örgütünün  simgelerinden olan maklube adlı yemeğin fotoğrafları  ve hem de PKK terör örgütünü öven müzik parçaları ile görüntüler çıkmış. Darbeden  hiç haberi olmadığını iddia eden bir başkası o gece nişanlısına “Darbe var, valiliğe gidiyoruz, valiyi almaya gidiyoruz.” Şeklinde iki ayrı mesaj atmış.

Sanıklarla ilgili olarak bu ve benzeri bilgiler mahkeme heyeti  tarafından ince bir şekilde sorgulanıyor. Mahkemeyle ilgili olarak dikkatimi çeken bir noktada gerçekten sanıklara ifade verme konusunda hiç bir müdahalenin olmaması. Her sanık hiçbir süre kısıtlamasına tabi olmaksızın istediği kadar konuştu kendisini müdafaa etme, hakkında iddialara cevap verme hakkını kullandı. Aralıksız bir şekilde 5 saatten fazla ifade veren sanıkların olduğunu belirtmem sanırım bu konuda yeterli bir done olur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.