REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FETÖCÜLER-METÖCÜLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FETÖCÜLER-METÖCÜLER!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
28 views
17 Mayıs 2018 - 16:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

FETÖCÜLERDEN kurtulduk diye sevinmemize pek gerek yok. Türkiye’de, siyaset hala cemaatlerin denetimde. O Farkla ki, FETÖCÜLER gitmiş, yerlerini METÖCÜLER almış.

Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, yapılan seçimlere yine de cemaatler damgalarını vurmaktadırlar. En küçük beldeden tutunuz da, en büyük illere kadar, seçimleri şekillendiren cemaatlerdir. Seçimlerin sonuçları, o  beldelerdeki, ilçelerdeki, illerdeki cemaatlerin güçlerine paraleldir.

Bazı yörelerde, cemaatler ve tarikatlar iç-içedir, kol, koladır. Bazı yörelerde ise cemaatler ayrı, tarikatlar ayrı yürümektedirler. Milletvekili adayları, Belediye Başkan adayları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri tespit edilirken, bazı siyasi partilerin, tarikatçılardan veya cemaatlerden isim aldıkları, hatta tanınacak kontenjan için pazarlıklar yapıldığı iddiaları oldukça yaygındır. Nüfusun düşük olduğu seçim bölgelerinde, tarikatların ve cemaatlerin güçleri çok daha etkilidir. Nüfus arttıkça cemaatlerin ve tarikatların etkileri azalmakla birlikte, yine de ön plâna çıkmayı başarırlar.

Cemaatler de, tarikatlar da, varlıklarını sürdürebilmenin en önemli etkenlerinden birinin siyaset olduğu görerek, sözün tam anlamıyla siyasetle iç-içe bir durum almışlardır. Solcu bir lider olarak bilinen Merhum Bülent Ecevit’in bile, cemaatçilerle iş birliği yapmak zorunda kaldığı ve bu sayede oylarını yüzde 22’ler düzeyine çıkardığı bilinen bir gerçektir.

Bazı cemaatlerin, hemen her partide elemanları vardır. Bulundukları seçim bölgesinin şartlarına göre hareket ederek en sağ partiden, en sol partiye kadar siyasi yelpazede yer alırlar.

İlimizden örnek verelim. Bakınız, Milletvekili aday adaylarının büyük bir kısmı cemaat ve aşiret mensuplarından oluşmuyor mu! Bu duruma bakarak Mustafa Kemal ATATÜRK’E binlerce defa rahmetler okumak gerekmiyor mu. Cemaatlerin ve tarikatların bu ülkeye verebilecekleri büyük zararları ta o yıllarda gözlemlemiş ve kendi döneminde, buna göre tedbirlerini almıştı.

Nur içinde yat, BÜYÜK ATATÜRK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.