REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FİLEMİ İSTİYORUM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FİLEMİ İSTİYORUM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
7 views
12 Ekim 2018 - 14:38
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ne derece titizlikle uygulanır bilemiyorum ancak, AB kriterleri gereği 01 Ocak 2019’dan yani gelecek yıldan itibaren market alışverişlerimizde kullandığımız poşetler artık parayla satılacak. Bu kural, yıllardan beri Avrupa’da  uygulanmaktadır. Birkaç arkadaş  6 yıl kadar önce Almanya’da bir marketten alışveriş yaparken, poşet bedelinin  fişe eklenmesi karşısında epeyce şaşırmıştık. Yani bu kural yıllardan beri Almanya’da uygulanıyor.

Ağırlığının bin katı kadar bir ağırlığı taşıyabilme gibi üstün bir özelliği olan naylon ürünlerin kötü bir tarafı doğayı kirletmeleri. Atık değerlendirme ünitelerine gönderilmeyen ve rastgele doğaya bırakılan bir poşet, yüzyıllarla ifade edilebilecek sürede varlığını koruyor ve toprağa karışmıyor. Bu açıdan yani artık insanoğlunun varlığını tehlikeye atan en  önemli konulardan biri olan doğanın korunması yönünden ele aldığımızda çok isabetli bir karar ve bu kararla en azından poşet tüketiminin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Bu kararın uygulanmasına daha aylar var. Umarım zamanı geldiğinde  ciddi bir şekilde uygulamaya konulur. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, ülkemizde birçok kararlar alınıyor ve bunların bir kısma daha uygulanmadan rafa kaldırılıyor, bir kısmı da bir süre uygulandıktan sonra kaldırılmazsa bile adeta terk ediliyor. Bir kısmı da o uygulama ile ilgili yöneticilerin duyarlılığına bağlı olarak hayata geçiriliyor. O konuyla ilgili yönetici duyarlı ise karar uygulanıyor, değilse unutulup gidiyor. Ekmeğin poşette satılması kararı ile tütünle mücadele kararları bunlara güzel iki örnektir sanırım.

Bu kararın uygulanıp uygulanmaması bir yana ben diyorum ki, gelin biz kendimiz bir karar alalım ve poşetleri terk edelim. Hepimiz yıllar öncesinde olduğu gibi pamuk ipliğinden yapılma birer file edinelim. Bütün aldıklarımızı bu filelere koyalım. File poşet gibi bir ya da iki kullanımlık değil. Aylarca, hatta  yıllarca kullanabilirsiniz. Tabii ki bu arada marketlerimizde bize ayak uydursunlar ve  mümkünse eskiden olduğu gibi kese kağıtları edinsinler.

İnanın, geleceğimiz adına, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği adına yapacağımız en büyük iyilik budur. Gelin bunu gönüllü olarak yapalım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.