Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filistin Değil, Batman!

Gece saatlerinden itibaren yaşanan sağanak nedeniyle selden etkilenen Batman’ın Seydani Mahallesine henüz yardım ulaşmadı. Mahalle sakinleri valinin istifasını isterken “Burası Filistin değil Batman! Devlet nerede” şeklinde tepki gösterdi.

Gece saatlerinden itibaren yaşanan

Batman’da gece saatlerinden itibaren yağan sağanak nedeniyle birçok mahallede sel meydana geldi, 7 kişilik bir aile sel sularına kapıldı. Bir kadın ve 3 torunu yaşamını yitirdi. Cesetler bugün yapılan arama sonucunda bulundu.

Batman’da meydana gelen sel nedeniyle özellikle kırsal mahallelerde birçok ev, ahır ve iş yeri su altında kaldı.

Rûdaw TV Diyarbakır Temsilcisi Maşallah Dekak’ın selden en çok etkilenen Seyitler Mahallesinden bildirdiğine göre, dün geceden beri yağan yağmur nedeniyle büyük bir felaket yaşanıyor.

Evleri su bastığı için dışarıda kalan halk kendilerine bir an önce yardım ve barınmaları için çadır ulaştırılmasını istiyor.

Mağdur olan mahalleli kendilerine herhangi bir yardımın ulaşmadığını dolayısıyla valinin istifa etmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Evleri önünde toplanan kalabalık sık sık “vali istifa” sloganı attı.

“Burası Filistin değil! Burası Batman!”

Emin Bulut tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Batman Halk Meclisi Üyesiyim. Halkımız 12 saattir çamur ve su içerisinde kalmış adeta boğulmuş durumda. 5-6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş. Çocuklar çamur içerisinde. Ama ne belediyeden ne de valilikten bir yardım ulaştırılmış değil. Tek bir yetkili gelmemiş. Bu halkın Allah’tan başka bir sahibi yok! Burası Filistin değil! Burası Batman! Hani Müslümanlar neredeler! Yetkililer nerede! Devlet nerede! Cenazelerimizi çamurun altından ellerimizle çıkarıyoruz. “

“Tek bir yetkili uğramadı”

Mahalle sakini İdris Güner evinin, traktörünün kendisine ait mal varlığının hapsinin sel sularında yok olduğunu belirterek, “Evimizde sadece çıplak fayans kaldı. Dünden beri halimiz bu şekilde. Devlet yardım göndermedi. Perişan bir durumdayız, hani devlet! Hani vali! Neredeler. Tek bir yetkili uğramadı” dedi.

“Sesimizi duyuramıyoruz”

Başka bir sel mağduru da “Mahallelinin büyük kısmı sokakta kaldı. Kalacakları yer yok! Sesimizi duyuramıyoruz. Kimse yok mu? Devlet burada yok! Ne iman ne vicdan kalmamış” şeklinde tepki gösterdi.

“Valimiz nerede?”

Selde zarar gören Behzad Güner “Valimiz nerede? Gelsin ne haldeyiz görsün. Dün geceden beri aç, susuz ve açıktayız. Perişan haldeyiz” şeklinde konuştu.

“Dünden beri açız”

Fehide Güner ise şunları dile getirdi:  “Dünden beri buradayız. AFAD’ı bekliyorduk. Hiç yardım ulaşmadı. Evimiz sel sularında gitti. Evdeki tüm eşyalar adeta talan oldu. Çocuklarımızın ayağında ayakkabıları yok, açlar. Dünden beri bize bir parça ekmek bile veren yok.”

Selde evi büyük zarar göre Güler Güner “Tüm duvarlar yıkıldı. Halimizi görüyorsunuz. Dün geceden beri bir lokma ekmek ağzımıza girmedi. Hepimiz dışarıda kaldık. Çevreden insanlar hayırlarına çocuklara kıyafet getirdiler. Sesimiz duyuyulsun, bize yardım ulaştırılsın istiyoruz” dedi.