Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Fırın Değil, Adeta Antika Müzesi!…

Siirt’te esnaflık yapan Reşit Özer, fırıncı dükkânında antika eserleri sergileyerek küçük bir müzeye dönüştürdü.c

Siirt’te esnaflık yapan Reşit

Siirt’te yaklaşık 35 yıldır esnaflık yapan Reşit Özer fırıncı dükkânını müzeye dönüştürdü. Antika eşyalara merak duyan Özer, yıllardır biriktirdiği antika eşyalar ile iş yerini doldurdu. İş yerinde eski yıllardan günümüze kadar kullanılan güğüm, gaz lambası, saat, hamam tası, radyo ve kahve öğütme makinesi gibi birçok eşya sergileniyor.

Bakıra meraklı olduğunu ve iş yerinde antika eserlerle koleksiyon oluşturduğunu belirten Reşit Özer; “35 yıldır ben bu iş yapıyorum, fırıncıyım. Eski ürünlere merakım var, özelliklede bakır olanlara. Bu ürünleri yaklaşık 15 yıldır topluyorum. Gördüğüm, beğendiğim, tarihi ve kıyıda köşede atılmış bir şey varsa topluyorum. Çok seviyorum bakırları. Bu şekilde fırını güzelleştirdik. Müşterinin ilgisini çekiyor. Özellikle yaşlı insanlar geliyor. Geldikleri zaman onların hoşuna gidiyor. Yaşlı insanların hoşuna gittiği zaman benim de hoşuna gidiyor. Ben çok seviniyorum. Hoşuma giden bir şey varsa topluyorum. Özellikle eski olanlar ve el yapımı olanlar. Fabrikasyon yok burada. Çekiçle yapılanları topluyorum. Burada ki malzemelerin hepsi eski dönemlere aittir. Buraya gelen herkes fotoğraf çekiyor. Gittiğim her yerde bakır arıyorum. Eskiciler ve bakırcılar çarşısına gidiyorum. Hoşuma giden bir şey varsa alıyorum. Bu ürünlerinde yüzde 50’sini Siirt’ten toplamışım.” şeklinde konuştu.

Fırında ki antika eşyalara bakınca geçmişe adeta yolculuk ettiğini belirten müşteri Veysel Öztörün; “Akşamları gelip buradan ekmek alıyorum, ekmekleri de güzel hoşuma gidiyor. Bir de en önemlisi dükkânında çokça güzel antika eşyalar var, eski nostaljiyi yaşıyorum. Fotoğraf falan çekiyorum bazen cep telefonuyla. Buradaki eşyalara bakıyorum. Değerli eşyalar, eskide çocukluğumuzda gördüğümüz yaşadığımız şeyler. Onun için hem ona teşekkür ediyorum, hem o nostaljiyi yaşayıp gidiyorum.” dedi.