Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

FISTIK BAHÇELERİNİ VE ÇİFTÇİ MALLARINI KORUMA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Siirt’in yeşil altını fıstığın içi bugünlerden itibaren başlayarak olgunlaşmaya başlıyor.. Ağustos ayının sonları ile birlikte olgunlaşır ve fıstık artık toplanabilecek bir hale gelir.

İşte bu zamandan itibaren fıstık bahçeleri sahiplerini bir kaygı ve endişe kaplar.. Çünkü her yıl fıstık hırsızlıkları ile karşı karşıya kalıyorlar. Vicdandan yoksun, çoğu da 18 yaşından küçük kişiler, gelecek ayın ilk haftasından itibaren fıstık bahçelerine dadanmaya başlar, fıstık bahçelerini gezerek olgunlaşmış fıstık tanelerini tek-tek toplarlar. Toplamakla yetinseler iyi.. Olgunlaşmış bir taneyi elde edebilmek için koca bir salkımı kırdıkları dahi oluyor.. Hatta fıstık ağacının kendine has bir özelliği olarak bir sonraki yılın ürünü olacak olan gözlere de zarar veriliyor.

Yani, iki yılın ürününü bir anda yok ediyorlar.. Bahçe sahibinin akıttığı alın teri ve büyük meblağlara varan harcamaları bir anda yok oluyor.

Bahçe sahipleri çaresiz kalıyorlar, çünkü Siirt’te çiftçi mallarını koruma birliği feshedildiği için birçok mıntıkada bekçiler bulunmuyor.. Bir anlamda bahçeler sahipsiz.

Güvenlik güçleri, yani ağırlıklı olarak jandarma ve polis teşkilatları ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.. Ancak hırsızlıklar önemli bir bölümünün geceleri ve küçük yaştaki kişiler tarafından gerçekleştirildiği için istenilen ölçüde yeterli olamıyorlar.

Bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor.. Bana göre bunun için Belediye, Valilik ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından maddi ve manevi yönden her türlü destek alabilecek bir çiftçi malları koruma birliğidir.. Ardından yine bu birliğin yöneticileri ile ilgili diğer kurumların yetkilileri ile değişik önlemler araştırılır ve alınır.

Umarım bu sorun bir an önce çözüme kavuşur ve milli servet heba olmaz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER