Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

FISTIK DERKEN!

Türkiye, fıstık üretimiyle Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre ABD ve İran’ın ardından üçüncü sırada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Şanlıurfa fıstık üretiminde ilk sırada yer alırken, bu ili Gaziantep, Adıyaman, Siirt, Kilis, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Manisa, Batman ve Mersin izlemekte.

Biz, Siirt’i fıstık zengini zannederiz amam, bu gerçek değil. Şanlıurfa’da, Siirt’in 10 katı fıstık üretimi var. Türkiye’de, en çok fıstık üretilen bu İlde yıllık 120 bin ton üretim gerçekleşmekte. Siirt’te ise, sadece 12 bin ton. Gerçi, Siirt fıstığı diğer bütün illerin fıstıklarından kalite itibarıyla yüksek ama, üretim, istenilen düzeyde değil. Hemen belirtelim ki, Siirt fıstığının 12 bin ton düzeyine çıkması da eski Valilerimizden Sayın Nuri Okutan’ın çabası ve emeği inkâr edilemez.

12 bin ton fıstık demek yine de yılda ekonomiye 2 milyar TL katkı demektir. Ama, bunu çoğaltmak ve fıstık alanlarını genişletmek gerekir. Bunun için geçmişte olduğu gibi fıstık alanları tesis edecek çiftçilere fidan ve tel örgü yardımlarının yapılması şarttır. İl Merkezi ve ilçelerde değerlendirilmeyen d kadar çok boş arazi var ki, milyonlarla ifade edilecek sayıda fıstık fidanı ekilebilir. Bu durumda, fıstıktan sağlanan ekonomik girdi, 10-15 sene sonrası için 10-20 milyar liraya ulaşır.

İşte Türkiye’de İller Bazında Antep Fıstığı Üretimi (ton)

TÜRKİYE: 240.000 ton

1-Şanlıurfa: 100.107 ton

2-Gaziantep: 90.183 ton

3-Adıyaman: 24.015 ton

4-Siirt: 11.301 ton

5-Kilis: 4.304 ton

6-Kahramanmaraş: 3.953 ton

7-Diyarbakır: 1.235 ton

8-Manisa: 983 ton

9-Batman: 960 ton

10-Mersin: 783 ton

Fıstık, literatürdeki adıyla (pistachio) sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bu meyvenin ağacı. TÜİK verilerinde görüldüğü üzere, en fazla Antep fıstığı üretimi Şanlıurfa’da yapılmaktadır.

Siirt’i, üretimde 1. Sıraya çıkarmak dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER