Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

FISTIK STOKÇULARI!

Siirt fıstığının kilosu 150 TL olmuş. Geçen yıl, hasat mevsiminin başlangıcındaki fiyatla, mevsim sonundaki fiyat katlanınca, bu yıl, fıstığa çok yatırım yapanlar oldu. İddiaya göre, parası olanlar (doktorlar, avukatlar, müteahhitler bile) fıstığa yatırım yaparak, piyasadan bir hayli ürün topladılar.. Ürün toplanınca da, fıstığın kilosu 150 TL’ye dayandı.

İlimizde de, fıstık toplayarak depolayanlar var mı yok mu pek bilemiyoruz. Aslında, fıstık depolayacak kadar da zenginlerimiz pek yok. Ama Siirt dışından gelerek, yatırım amaçlı ürün toplayanların olduğu söyleniyor.

Öyle anlaşılıyor ki, fıstık ürününde gerçekten çok para var. Boşuna, bu ürün için (YEŞİL ALTIN) deyimi kullanılmıyor. Hemşerilerimiz, fıstık üretimine gereken önemi verseler ve yetkililer de, üreticilere yeterli desteği verseler, Siirtliler, geçimlerini sadece fıstıktan sağlayabilirler.

Şehrimizde birkaç ay öncesine kadar 75 liradan satılan fıstık şu anda 150 liradan satılmakta. Fıstık haricinde hiçbir emtia, 8-9 aylık süre içinde fiyatını yüzde yüze katlayamaz. Bunundan dolayı, parası olan için fıstık stokçuluğu iyi bir kazanç kapısı olacak gibi!

Neyse ki, fıstık stokçuluğuyla ilgili bizim bir sorunumuz yok. Fıstığı, zaten zenginler yiyebiliyorlar. Varsın, biraz daha az yesinler! Fıstığın kilosu 20 liraya bile düşse, fakir yine de alıp yiyemez. Kilosu 200 liraya çıksa dahi, zengin yine alacak ve yiyecektir!

Evet, Siirtliler olarak fıstık konusuna yoğunlaşalım. Fıstığın kıymetini biz Siirtlilerden çok daha iyi bilen bir Valimiz vardı. Allah selamet versin. Adı (FISTIKÇI VALİ) ye çıkan eski Valilerimizden Sayın Nuri Okutan zamanında dikilen fidanlar, mahsul vermeğe başladı, bile! Siirt, sanayi ile kalkınmaz amma, fıstık ile kalkınabilir. Bu gerçeği unutmayalım!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER