REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FISTIKÇILIK ALANINDA LİDER OLABİLİRİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FISTIKÇILIK ALANINDA LİDER OLABİLİRİZ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
25 views
28 Ekim 2017 - 13:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ekonomik değeri nedeniyle, eski Valilerimizden Sayın Nuri  Okutan tarafından el atılan Siirt Fıstığı, her geçen gün daha da gelişiyor ve bu gelişmeden en iyi şekilde yararlanılmasına yönelik gayretler seferber edilirse, Siirt ilimiz Fıstık üretiminde dünyanın lideri olma  konumuna ulaşabilir. Daha çok üretmenin yanı sıra üretilenin pazarlanması da önem taşır ve tabii ki bu gerçek, Siirt Fıstığı için de geçerlidir.

Dün, ilimiz Fıstık Üreticiler Birliği ile Avrupa Birliğinin ortak yürüttüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da destek verdiği “Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisi”, sayın ilgililerle çok sayıda davetlinin katıldıkları törenle hizmete açıldı. 11 Milyon Euro’ya mal olan tesisin, olması gereken şekilde işletilebilmesi halinde ilimizin şu an yılda 250 milyon TL olan girdisinin 700 milyon TL’ye kadar çıkabileceği belirtildi ve şüphesiz daha sonraki yıllarda bu rakam daha da yükselebilecektir. Geçmiş yıllarda 5 Milyon olan fıstık ağaç sayısının 17-18 Milyona ulaştığı ve müsait yerleri bulunan tarım çalışanlarının fıstıkçılığı önemsediklerinin de dile getirildiği açılış töreninde fıstığımızın tescilli konuma taşınması gerektiğinin de altı çizildi ve bu noktaya büyük önem verilmesi gerektiği kanısındayım. Anımsanırsa, Siirt fıstığı “Gaziantep Fıstığının bir türü” olarak ifade edilerek işareti iptal edilmiş ve ilimiz Valiliğince bu konuda start verilen hukuk mücadelesinin sonucu, şimdiye dek bir açıklama yapılmadığından bilinmemektedir. Siirt Fıstığını dünya pazarına Siirt Fıstığı adı altında sürebilmek için her şeyden önce markalaştırılması gerekmekte ve bu bakımdan Gaziantep fıstığının bir türü olmadığını kanıtlamak, kaçınılmazlık arz etmektedir.

11 Milyon Euro harcanarak Siirt’imize kazandırılan “Siirt Entegre Fıstık İşleme Tesisinin” hizmete girmiş olmasından fıstık üreticileri kadar memnuniyet duyduğumu belirtirken, Siirt Fıstığını tescil etmenin taşıdığı büyük öneme sayın ilgililerimizin dikkatini çekiyorum. Şüphesiz, üretilecek olan fıstığın pazarlanması da çok önemlidir. Çünkü, fıstığımızı markalaştırmanın yanı sıra tanıtımı da önem taşır. Bunun için de, tanıtımı en güzel şekilde yerine getirebilecek bir ekibe ihtiyaç olduğunun altını çiziyorum.

Tesisin ilimize kazandırılmasına vesile olan tüm zevatı tebrik ederken, yukarda ifade ettiğim önemli beklentilerin yerine getirilmesini temenni ediyor ve inşallah Meyan Balı İşleme Tesisinde yaşanan bir sonuçla karşı karşıya kalmayız diyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.