Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

FISTIKLARIN KORUNMASI, VALİ VE JANDARMA’YA TEŞEKKÜRLER

Siirt’in yeşil altını fıstıkları olgunlaştı ve üreticiler yavaş yavaş ürünlerini toplamaya başlayacaklar. Aslında ürünün Eylül ayının ortalarından önce toplanması  yanlıştır ve bu durum hem kilo kaybına hem de kalite düşüklüğüne yol açıyor.. Çünkü tam anlamıyla olgunlaşan fıstık daha fazla ağırlığı sahip olur ve daha da önemlisi bizim fıstığın diğer fıstık çeşitlerinden en üstün tarafı olan sert kabuğunun çıtlaması oranı da artıyor.

Ancak son 15-20 yılda büyük çoğunluğu hırsızlık olayları ve biraz da çok sayıda bahçenin fıstıklarının belirli tüccarlar tarafından kiralanmasına  başlanması nedeniyle,  ürünler neredeyse erken toplanır hale geldi.. Burada her yıl çok sayıda meydana gelen hırsızlık olayları gerçekten üreticiyi zor durumda bırakıyor.

Hiçbir vicdan azabı duymayan çoğu da küçük yaşta hırsızlar fıstık bahçelerine dalarak ürünleri toplayıp, çiftçinin bir yıllık emeğini, çoğu zaman ailesini geçindireceği tek sermayesini alıp götürüyorlar.. Hatta bunu yaparken de hem yakalanmak korkusu hem de bir an önce ürünü toplama gayreti ile dalları kırarak, gelecek yılların ürününü de yok ediyorlar.

Bu yıl fıstığın fiyat olarak ulaştığı yüksek rakama paralel olarak bu hırsızlık olaylarının artması beklenebilir..Kilosu 200 TL’ye dayanan fıstık hırsızlar için çok cazip ama jandarma teşkilatımızın daha şimdiden aldığı sıkı önlemler sayesinde  inşallah bu korkumuz  boşa çıkar.. Yapılan açıklamalarda fıstık bahçelerinin etrafında ekiplerin devriye turları atmalarının yanı sıra, günümüz teknolojisinin nimetlerinden birisi olan dronelerle denetimler yapılacak.

Bir kez daha bu önlemlerin hırsızlık olaylarını minimumum düzeye indirmesini beklediğimiz belirtirken, başta Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu ve yakında ilimizden ayrılacak olan İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Uğur ve bütün jandarma teşkilatının bütün mensuplarına üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER