REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FİYAT ARTIŞLARI VE ARACILAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FİYAT ARTIŞLARI VE ARACILAR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
15 Ekim 2021 - 11:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son birkaç aydan bu yana çarşı, pazar ve market fiyatları sesten daha yüksek bir hızla yükseliyor.. Kısa bir ara ile bile olsa, aynı ürünü aynı fiyatla iki defa alamıyorsunuz.. İkinci defa gittiğinizde bir önceki alım fiyatına göre yüzde olarak çok büyük oranlarda bir zam yapıldığını görürsünüz.. Belirli bazı ürünlerde bunun katlandığını bile görmek mümkün.

Bunun elbette birden çok nedeni bulunmaktadır.. Böylesine önemli bir konuyu tek bir nedene bağlamak imkansız..  Ancak bu nedenlerin başında aradaki aracılar geliyor.. Gerek Siirt’te, gerekse ülke genelinde konunun ilgilileri aracılardan şikayet ediyorlar.

Siirt Yaş Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Başkanı Abdülaziz Kaysı, ürünlerin hale girmeden piyasaya sürüldüğünü belirtiyor.. Aracıların ürünü tarladan satın alarak bir üretici gibiymiş hale giriş işlemini yapmadan manav ve seyyar satıcılara aktarıldığını ve bu durumunda rekabeti ortadan kaldırdığı gibi aynı zamanda bir vergi kaybına yol açtığı ifade ediyor.

Siirt ve Kurtalan Ziraat Odaları Başkanı Hüseyin Günbat’ta aynı konudan şikayetçi.. Günbat, aracı konumunda olanların en az çiftçi kadar bir gelir elde ettiklerini ve adeta gelirde çiftçinin ortağı konumuna geldiklerine vurgu yapıyor.

Son günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği beş büyük market aynı zamanda birer aracı gibi davranıyorlar. Tarladan fabrikadan üreticiden toplu miktarda ürün alıyor ve piyasada arz edilecek ürün miktarını azaltıyorlar. Ardından satın aldıkları ürünleri istedikleri fiyatla satılıyor.

Bununla ilgili çalışmalar başlatıldı. Siirt dahil ülke genelinde bütün marketlerde denetlemeler yapılıyor. Bundan nasıl bir sonuç alınacak, umarım bununla ilgili önemli gelişmeler sağlanır. Fiyatlar ucuzlar ve vatandaş biraz olsun rahat bir nefes alır.

Ancak ne yalan söyleyeyim, marketlerde yapılacak denetimlerin tek başına yeterli olmayacağına inananlardanım. Bu denetimlerle birlikte diğer alanlarda da gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Yani pahalılıkla çok yönlü büyük bir mücadele yürütmek zorunluluğu var. Aksi halde bu mücadele eksik kalır. Yalnızca bir aspirin görevini görür ve bir süreliğine etiketlerin ateşini söndürür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.