REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

FRANSA, TOPAL KARINCA VE BİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
FRANSA, TOPAL KARINCA VE BİZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
10 Mayıs 2018 - 13:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Topal karıncanın öyküsünü bilirsiniz. Hani topal aksak ayağıyla hac ibadetini yerine getirmek üzere yola çıkmış ve onu görenler; “Sen bu halinle oralara kadar gidemezsin, yolda ezilirsin. Ezilmesen bile varışın aylar sürer, haccın mevsimi  de geçer” dediklerinde anlamlı bir cevap verir. “Olsun ben bu yolda niyetimi belli edeyim. Bu yolda ezilsem de gam yemem” der.

Bu öyküyü böylece kısa bir şekilde özetledikten sonra gelelim bazı kendini bilmez Fransızların yaptığı açıklamaya. Çoğumuz bu açıklamayı okumuştur. Bu nedenle kutsal kitabımız Kuran’ı Kerime ve temelinde dinimize iftiralarla dolu olan bildiri yayınlayarak, Kuran’ı Kerim’deki bazı ayetlerin kaldırılmasını istemişler.

Onların bu iftiralarına göre Kuran’ı Kerim’deki bazı ayetler  özellikle Yahudilere yönelik  bir şiddeti öngörüyormuş. Bu açıklamanın ardından yine İslam alemi arasında adeta ayağa kalkan tek ülke her zaman olduğu gibi Türkiye oldu. Hükümetimiz, akademisyenlerimiz bu kendini kaybetmiş Fransızlara gereken cevabı verdiler. Konuyu gerçeklere uygun olarak bilimsel esaslara göre ortaya koydular. Bunun bir iftiradan öte bir hezeyan olduğunu belirttiler. Bu zavallılar Tevrat ve İncil’den sonra Kuran’ı Kerim’i de tahrif etme peşindeler. Arapçada “Rable kıl ammeni i ammi kil insen” yani beni kör eden Rabbim herkesi kör etsin misali beyhude bir çaba içerisindedirler. Buna ne onların ne de hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

Ancak bu konu hakkında Siirt’teki kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız sessiz kaldılar. Bugüne kadar üniversitemizden veya herhangi bir sivil toplum kuruluşundan  yazılı bir basın açıklaması veya bir basın toplantısı ve bir yürüyüş bekledim.Üniversitemizin senatosu İlahiyat Fakültemizdeki hocalarımızın kaleme alacağı bilimsel bir kınama açıklamasını yayınlayabilirdi. Ama olmadı, nedense yapılmadı.

Biliyorum burada birçok kişi de “Aman canım, Siirt’teki bir kuruluş açıklama yapsa ne değişir, ne kadar ses getirir?”diye bir düşünce hakim olmuştur. Böyle bir düşünce iki açıdan yanlış; birincisi bu kurum ve kuruluşlarımızı küçümseme olur ki, buna hiçbirimizin hakkı yoktur, ikincisi de yukarıda özetlediğim öyküde verilmek istenen mesajda yatıyor. Gönül arzu eder ki Siirt olarak bu konudaki safımızı belli edelim. Daha doğru bir deyimle hepimizin yüreklerindeki şiddetli kınamayı açığa çıkaralım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.