Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

GECELERİ ULAŞILAMAYAN BİR KENT SİİRT

Bilmiyorum sizler de farkında mısınız; geceleri Siirt ulaşılamaz bir kent haline geliyor. Ne bu kente gelebiliyorsunuz ne de ayrılabiliyorsunuz. Tabii ki toplu taşıma araçlarıyla.

Dilerseniz konuyu biraz açayım. Siirt’ten çevre illere ve İstanbul, İzmir gibi uzak iller dahil birçok bölgeye karayoluyla ulaşım, otobüslerle yakın yerler için minibüs ve midibüslerle daha da uzak yerler için ise otobüslerle sağlanıyor.

Minibüs ve midibüslerin ilk seferleri saat 06.00’da Batman ve Diyarbakır illerine düzenlenen seferlerle başlıyor. Bu seferler akşam saat 18.00’e kadar değişik saatlerde gerçekleştiriliyor. Van, Erzurum, Malatya, Muş, Şırnak ve Cizre gibi yönlere doğruda gün içerisinde birçok sefer düzenleniyor.

Şehirlerarası otobüs seferleri de sabah 09.00’da başlıyor ve akşam 18.00’e kadar değişik yönlere değişik saatlerde gerçekleştiriliyor. Bu tablodan da anlaşılacağı gibi, her ne sebeple olursa olsun akşamüstü saat 18.00’den sabah saat 06.00’a kadar Siirt’ten ayrılmak isteyen bir insan için bu mümkün olmuyor. Tek çare Diyarbakır’a kadar özel taksi tutmak ve bu da doğal olarak insanımıza büyük bir maliyet getiriyor.

Siirt’e gelişlerde de aynı durum söz konusudur. Saat 17.00 ve 18.00’den sonra Diyarbakır ve Batman’dan Siirt’e ne minibüs ne de midibüs  var. Siirt-Diyarbakır arasında çalışan midibüslerin son seferi saat 18. 00’de yapılıyor. Aynı saatlerde de Malatya’dan Siirt’e gelen midibüs geçiyor. Şehirlerarası otobüs seferlerinde ise durum daha da kötü. Çünkü ilimize gelen otobüslerin tamamı sabah 04.00 ile öğlen 12.00’akadar Diyarbakır’dan geçiyor.

Batman’da da durum aynı. Sabah saat 06.00’dan itibaren başlayan minibüs seferleri 18.00’de sona eriyor.

Dolayısıyla her iki ilimizden bu saatlerden sonra Siirt’e gelmek isteyenler ya özel bir taksi tutacak ya da o geceyi orada geçirecek. Her iki durumda zahmet ve her iki durumda vatandaşa mali açıdan büyük bir külfet.

Burada bir kaç cümle ile yolcu potansiyeline de değinmek gerekiyor. Özellikle Diyarbakır’a  çok sayıdaki uçak seferlerinden hemşerilerimiz bu nedenle yararlanamıyorlar. Çünkü Diyarbakır’a akşam veya gece uçağı ile gelen kişiler yukarıda belirttiğim gibi ya geceyi orada geçirecek ya da özel bir taksi tutacak veya birileri gidip onu alacak.

Oysa bunun çözümü çok kolay. Gerek minibüs ve midibüslerin ve gerekse otobüslerin saatlerinde yapılacak bir değişiklikle bu sorun çok rahat bir şekilde çözülebilir. Buradan hem firma sahiplerine hem de yetkililere sesleniyorum; lütfen bu kendisi önemli ama çözümü basit sorunu çözün.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER