REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“GEÇİCİ!” İFADESİNE DEĞERLENDİRMELER  

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“GEÇİCİ!” İFADESİNE DEĞERLENDİRMELER  
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
28 Kasım 2017 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde yaşanmakta olan bazı olumsuzluklardan söz edilirken “Geçici” olduklarının ifade edilmesine yönelik yapılan değerlendirmelerde, karamsarlığın oldukça ağır bastığını gözlemliyorum. Birkaç gün önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın; “Canlı hayvan ve Et ithalatı geçici.. Üç yıl sonra Et ithal etmeyeceğiz.., Kendine yeten bir ülke olacağız…” sözleriyle yaptığı açıklamaya atıfta bulunan bazı vatandaşlar; “Ülkemiz, hayvancılık potansiyeline sahiptir ama, şu an hayvancılıkta bulunduğumuz duruma baktığımızda, üç yıl içinde canlı hayvan ve Et ithal etmekten kurtularak kendimize yeterli hale geleceğimiz ifadelerine katıldığımızı, maalesef ifade edemiyoruz. Çünkü, bir takım olumsuzlukların geçici oldukları belirtildiği halde, geçici olmadıkları gerçeğiyle karşı karşıyayız. Liramızın Dolar ve diğer yabancı para birimlerine karşı küçülmesinin de geçici olduğu ifade ediliyordu ve sözü edilen geçiciliğin bir türlü sonu gelmiyor… Paramız küçülmeye devam ediyor ve bu olumsuzluk satın ama gücü yok olmuş vatandaşlarımızın sıkıntısını daha da büyütüyor. Aslında, hayvancılık potansiyelimize sahip çıkılmış olunsaydı, bugün ülkemiz canlı hayvan ve Et ithal eden değil, canlı hayvan ve Et ihraç eden bir konumda olacaktı. Sayın bakanımız, kendisine sunulan bilgiler doğrultusunda samimi bir açıklama yapmıştır ama, bunun gerçekleşeceğine ihtimal vermiyoruz…” diyorlar.

“Geçici” olarak ifade edilen bazı olumsuzlukların geçicilikle örtüşmeyecek bir zaman dilimini kapsaması, haklı olarak halkımızı bu söylemlere güven duymaktan uzaklaştırmaktadır. Ülkemizin bir zamanlar tarımda sahip olduğu potansiyel sayesinde dünyanın kendi kendine yeterli  sayılı ülkelerinden biri iken, şu an başta Buğday olmak üzere birçok ürünü daha başka ülkelerden ithal etmek durumunda kalması ise, “Müjde” niteliği taşıyan ifadelere gölge düşürmeye devam etmektedir. Tarım ve hayvancık sektörlerine verildiği belirtilen desteklemeler arzulanan sonucu bugüne dek vermediği için Fakıbaba’nın üç yıl sonra canlı hayvan ve Et ithal edilmeyeceği söylemi de “Yanlış bilgilendirmeler” sonucu diye değerlendiriliyor.

Halkımızın bazı olumsuzluklar konusunda kullanılan “Geçici” ifadesine duydukları güvensizliğe dikkat çekerken, Liramızın Dolar ve diğer yabancı para birimleri karşısında kan kaybetmesine yönelik tepkilerinin de büyüdüğünün altını çizmek isterim. Birkaç yıl önce paramızdan altı sıfır silinirken, bir daha liramızın küçülmesine meydan verilmeyeceği umudu içine girmiştik ama, o umutlarımızı da şu an yitirmiş bulunuyoruz. Temennimiz, liramızın yabancı paralar karşısındaki kan kaybını önleyecek koşulların oluşmasıdır..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.