REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GECİKME YAŞANACAK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GECİKME YAŞANACAK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
05 Ekim 2017 - 14:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

GAP’ın en önemli halkası olan Ilısu Barajı’nın bu yıl su toplaması bekleniyordu ancak, beklentinin bu yıl gerçekleşmeyeceği ve bir gecikme yaşanacağı gözlemleniyor. Ülkemizin %5’lik enerji ihtiyacını karşılayacak olan baraj, bölgedeki tarım alanlarının sulu konuma getirilmelerini de sağlayacak ve böylelikle ülke ekonomisi yanı sıra bölge ekonomisine de katkı sunmuş olacaktır.

Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan yerleşim ünitelerinden çoğu ilimiz sınırları içindedir ve köylü vatandaşlarımız baraj nedeniyle gerekli  yolların yapılmaması durumunda barajın su toplamaya geçmeyeceğini dile getiren beklentilerine fırsat buldukça köşemden de sayın ilgililerin dikkatini çekmeye çalışmıştım. Gazeteniz Siirt’in dünkü sayısının ikinci sayfasında yer alan manşet haberde; DSİ Ilısu Projesi 16. Bölge Müdürlüğünün yetkilerince bu konuda çalışmalar başlatıldığına, baraj gölü sahasında kalacak olan köyler için 32 ayrı güzergahta toplam 237 kilometre asfalt kaplı yollar yapılacağına dair bilgiyi okuyunca, daha önce açıklandığı gibi, barajın içinde bulunduğumuz yıl su toplamasının mümkün olmadığına ve bir gecikme yaşanacağına hükmettim.

Aslında enerji amaçlı olan Ilısu Barajı’ndan bölgedeki bazı tarım alanlarının sulama şansı bulacakları ilgililer tarafından açıklanmıştı ve bu nedenle böyle bir şansa kavuşmayı bekleyen tarım sektörünün mensupları, barajın bir an önce su toplamaya başlamasını temenni ediyorlar. İlgililerce açıklanan 237 kilometre yeni asfalt yolların bu yıl ele alınarak bitirilmeleri söz konusu olmayacağına göre, beklentide bir gecikme yaşanacak ve bu gecikme ülkemiz ekonomisi yanı sıra bölge ekonomisinin de zarar hanesine geçecektir.

Önemli hizmetlerin gecikmesi, o hizmetler için ödenen bedelin oranını yükseltmektedir ve bu nedenle ele alınan yararlı hizmetleri bir an önce tamamlama hedefi güdülmelidir. Dünyanın sayılı büyük barajları içinde yer alacak olan Ilısu Barajı’nın ifade edilen sürelerde tamamlanmamış olması, sunacağı faydalar açısından ülkemiz ekonomisi ve bölgedeki tarım işletmecileri açısından talihsizlik olmuştur.

Ilısu Barajının göl sahasında kalacak olan köyler için gerekli olan yeni yollar yapılmadıkça, barajın su toplama aşamasına intikal ettirilmesi söz konusu olmayacaktır. Bunun içindir ki, yapılması kaçınılmazlık arz eden yolların bir an önce bitirilmesini hedeflemek gerekiyor. Aksi halde, barajın önümüzdeki yıl içinde de su toplama beklentisi gerçekleşmeyecektir. Temenni edilir ki, öngörülen yol yapımlarının gecikmesine meydan verilmesin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.