Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

GEÇMİŞ YILLAR SİİRT’İNİN ELLERİ ÖPÜLESİ ENGELLİLERİ

Siirt gibi yerde, çok sayıda engelli hemşerilerimizle tanıştığımız, görüştüğümüz olmuştur. 50-60 yıl öncesinde Şehrimizde trahomun yaygın olduğu yıllarda çok sayıda a’ma (iki gözü görmeyen) hemşerilerimiz vardı. Bu elleri öpülesi engellilerin büyük bir ekseriyeti, Kur’an-ı Kerimi hıfzederek, HÂFIZ olur, Kur’an bülbülü kesilir ve Kur’an dersi verirlerdi. Özellikle Ramazan aylarında başka illere giderek, zengin ailelerin evlerinde hatimler okuyarak geçimlerini sağlayan hafızlar vardı. Bu gibiler, kimselere yük olmak şöyle dursun, bu çalışma metotlarıyla Kur’an-ı Kerimin yayılmasına da büyük katkı sağlarlardı. (MELLE ŞIKRİ, MELLE FIĞRİ, MELLE ETHEM, MELLE LITFİ VE DİĞERLERİ.)

İki gözü de görmeyen engellilerimiz arasında Tellallık yapan (Ammo Musa), nohut pişirerek çarşı-pazar dolaşıp satan (Ammo Abdalla) vardı. Ammo Musa’nın Cuma günleri, Cuma namazı konusunda halkı uyarmak için yaptığı çağrısı meşhurdu. (YA ZEKİRİN IZKIRU ALLAH = EY ZİKİR EHLİ, ALLAH’I ZİKRE KOŞUN…) diye başlayan söylemi meşhurdu! Hele Ammo Abdalla’nın bardak usulü sattığı pişirilmiş nohudun tadı hala damağımdadır. (HIMMOS-IL ĞAVĞ, SEĞNİN U MEHRUSİN = ŞEFTALİ GİBİ NOHUT, HEM SICAK, HEM DE KIVAMINDA PİŞMİŞ) diye seslenerek başta helvacılar çarşısı olmak üzere, çarşıları adımlar, haşlanmış nohut satarak kendisinin ve ailesinin geçimini sağlardı.

Şehrimizde işitme engelliler de vardı. Onlara toplumun hitap şekliyle ve Siirt Arapçasıyla (LELO = DİLSİZ) derdik. Bu dilsizlerin hiç birinin el açıp dilendiğini görmedim. Siirt’in 50-60 yıl öncesinin en tanınmış çayhanelerinden biri (KAHVIT-IL LELO = DİLSİZİN KAHVESİ) olarak bilinen, bugünkü Cumhuriyet Caddesinin üzerindeydi. Siirt’in ekabirinin uğrak yeriydi.

Sabahın erken saatlerinde, yine Cumhuriyet Caddesi üzerinde köşe başında kış mevsiminin soğuklarına aldırmadan süt, simit satarak geçimini sağlayan dilsiz kardeşler hâlâ gözlerimin önündedir. Orada, ayaküstü süt içip, simit yediğimi dün gibi anımsıyorum. Kasaplığı, terziliği, ayakkabıcılığı meslek edinen dilsiz hemşerilerimiz vardı. En güzel, en sağlam ve fiyatı en uygun ayakkabıyı bu dilsiz hemşerimize sipariş edebilirdiniz.

Bedensel engelli AMMO ABDALLA adında bir hemşerimiz vardı. Fahr camiinin KULLATEYN HAVUZUNUN SORUMLUSUYDU. Havuzun dış avlusunda bir döşek üzerinde oturur, havuza girenlerin verdikleri ücreti toplar, yarısını kendisi alır, yarısını camiin ihtiyaçlarının giderilmesi için görevlilere verirdi.

Evet, bizim 50-60 yıl öncesi Siirt’imizde engellilerin ne el açtıklarını ne dilendiklerini görmedim. Hemen hepsi de aktif ve çalışkan insanlardı. Engellileri koruyup gözetlemek elbette toplumsal bir görevdir. Onları, pasifize etmeden ve rencide edecek davranışlar sergilemeden toplumun aktif bireyleri haline getirmek mümkündür. Aslında, engellilerin toplumdan istedikleri de budur. Bunu bilelim ve engellilere bu duygularla yaklaşalım…

Unutmayalım, engelli duruma düşmek riski her yaştaki ve her branştaki insanlar için bir soluk kadar yakındır.

TAŞLAMA

MESCİD-İ AKSA NEDEN

HÂLÂ ESİR DURUYOR

AHMAK MÜSLÜMAN NEDEN

BİRBİRİNİ VURUYOR

 

BİRBİRİMİZE DÜŞSEK

OLACAĞI BU ELBET

ONBEŞ MİLYON YAHUDİ

VAR DÜNYADA DİKKATET

 

HANÇER GİBİ SAPLANDI

BAĞRINA MÜSLÜMANIN

ELBET PAYI VAR BUNDA

AB’IN VE SAM AMCANIN

 

İKİ MİLYAR MÜSLÜMAN

NÜFUS VARKEN DÜNYADA

ONBEŞ MİLYON YAHUDİ

YİNE REST OKUMAKTA

                                                                                                          

İKİ MİLYAR MÜSLÜMAN

GERÇEK MÜSLÜMAN OLSA

TÜKÜRÜKLE BOĞAR BİL

İSRAİL’İ BİR ANDA

 

ABD’NİN EMRİNDE

OLUN8CA LİDERLERİ

MÜSLÜMANIN ELLERİ

KOLLARI BAĞLI BELLİ

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER