Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

GEÇMİŞ YILLARDA DÜZENLENEN BÜYÜK ATATÜRK KOŞUSU!

27 Aralık 1919 tarihi Mustafa Kemal Paşa’nın Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılabilmesi için bir Meclis-i Mebusan kurmak düşüncesiyle Ankara’ya girdiği tarihtir. Bu yıl 88.’ncisi düzenlenen  Büyük Atatürk Koşusu Ankara Valiliği Koordinasyon Kurulunun aldığı karar gereği 24 Aralık 2023 Pazar günü saat 10:30‘da Dikmen Keklik Pınarında başlayıp Anıttepe Spor Kompleksi Atletizm Pisti arasında gerçekleştirildi.

Lise yıllarındayken, okul olarak 27 Aralık Büyük Atatürk Koşusuna haftalar öncesinden hazırlanırdık. Bütün okullarda bir heyecan vardı. İlkokullar, ortaokullar ve Liselerarası kategorilerde yarışmalar düzenlenir, ilk üçe girenler ödüllendirilirdi. Türkiye’nin en eski atletizm gelenekleri arasında yer alan Büyük Atatürk Koşusuna geçmiş yıllarda çok önem verilirdi. Koşunun amacı, Türk gençlerine ATATÜRK’Ü anımsatmaktı.

1936 yılından bu yana düzenlenen Büyük Atatürk Koşusu, her 27 Aralık gününde büyük bir heyecanla gerçekleştirilir, Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele için Ankara’ya gelişinin yıl dönümünde yapılan bu önemli koşu sadece Ankara’da değil, Türkiye’nin bütün illerinde yapılırdı.

Haliyle Ankaralılar bu koşuya daha büyük önem verir, Türkiye’nin bütün illerinden katılan atletlerle Büyük Atatürk Koşusu icra edilirdi.

Son yıllarda Büyük Atatürk Koşusuna ilgi azaldı. Birçok illerde bu konuda hiçbir çalışma yok. Bunun böyle olmasının sebebi, elbette biz vatandaşlar değiliz. Bu durum, Atatürk’ü unutturmak isteyen zihniyetin tezahürüdür. Valilikler konuya bigane kalsalar bile, belediyeler (haliyle muhalefete mensup olanlar) kendi Şehirlerinde, ilçelerinde, beldelerinde bu koşuyu düzenleyerek, Büyük Atatürk’ün Ankara’ya giriş günü olan 27 Aralık tarihinin zihinlere kazımaya yardımcı olabilirler.

(Geçmiş zaman olur ki hayali cihan) değer, deyiminde olduğu gibi, geçmiş yıllarda 27 Aralık günleri yapılan Büyük Atatürk Koşusunu gerçekten çok özlediğimizi belirtelim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER