REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE  BAZI GARİP İNANIŞLARIMIZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE  BAZI GARİP İNANIŞLARIMIZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
24 Eylül 2019 - 15:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her zaman belirttiğim üzere çok zengin bir kültürümüz var ancak, günümüzde bu zengin kültürün tümünden söz etmek mümkün değil. Artık bu kültürün tabiri caizse kırıntılarını biliyoruz veya  bu kırıntılar günlük yaşantımızdaki varlıklarını sürdürüyorlar.

Zaman-zaman değindiğim bu zengin kültürün içinde bugün için “bu doğrudur “ diyemeyeceğimiz unsurlarda var. Kısaca batıl inanç olarak adlandırdığımız bu inançlarımızın çoğundan günümüzde söz edemiyoruz. Yaşı biraz ileri olanlar için nostalji olsun, yeni nesillerin bilgilenmesi için zaman-zaman bu kültürümüzden bugün bir iki inancımıza değinelim.

Bunlardan ilginç olan bir inanış, nazlı bebeklerle ilgili olan inanışlardı. Birkaç doğum yaptığı halde doğurduğu bebekleri ölen annelerin yeni doğurdukları bebekler nazlı olarak kabul edilirdi. Bunların yaşaması için çok dua edilir ve bazı adetler uygulanırdı. Bunlardan bir tanesi de bu bebeklerin manevi evlat olarak kabul edilmeleriydi. Yeni doğmuş nazlı bir bebeği özellikle evlat acısı yaşamamış ve çok sayıda erkek çocuğu olan bir anne, bu bebeği manevi evlat olarak kabul ediyordu.

Bu işlemde şöyle yapılırdı; Akrabalar komşu ve yakın dostlar lohusa anneyi ziyaret ettiklerinde bunlardan yukarıda belirttiğim gibi evlat acısı yaşamayan ve özellikle çok erkek çocuk sahibi olan bayanlardan bir tanesi, bebeği eline alır ve göğüs bölümünden elbisesinin içine daldırır, etek bölümünün altından çıkartırdı. Bu işlemi üç defa tekrarlar ve her defasında “Ya Rabbi bu çocuk artık benim çocuğum. Onu yaşat” diye de dua ederdi.

Yapılan bu işlem bununla sınırlı kalmıyor ve uzun yıllar boyunca o anne evladı olarak kabul ettiği bu çocuğa başta elbise olmak üzere çeşitli hediyeler gönderiyordu. Çocuğun ailesi de bu hediyeleri karşılıksız bırakmaz, onlar da manevi anneye hediyeler alırlardı. Evladı konumundaki olan çocukta bayram gibi özel günlerde mutlaka onu ziyaret eder ve elini öper, hayır duasını alırdı.

Sanırım günümüzde bu geleneği sürdüren pek kalmadı. Hatta bilenlerin sayısı da çok azalmış durumda. Bizde buradan tüm evlatlara uzun ömürler dileyelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.